Székletátültetéssel gyorsították fel a bőrrák kezelését
A bélflórában élő baktériumok mikrobiótájának változtatásával tudósoknak sikerült elérni, hogy a különféle rákgyógyszerek ellenére tovább burjánzó melanóma terjedése ideiglenesen leálljon.
Korábban már többször bebizonyították, hogy a bélbaktériumok sokszínűsége hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez, és még egyes gyógyszerek hatékonyságát is növelhetik. Ez utóbbira példa az úgynevezett PD-1 ellenőrzőpont inhibítor nevű rákgyógyszer, ami megerősíti az immunrendszert, bár nem minden páciens esetében működik tökéletesen.
2017-ben lefolytatott kísérletek során rájöttek, hogy azoknál a daganatos rendellenességekkel küzdő pácienseknél, akik antibiotikumot szedtek, ezáltal hiányt szenvedtek bizonyos bélbaktériumokban, sokkal kevesebb sikerrel járt a rákellenes PD-1 terápia.
Akkoriban egereken vizsgálták meg, miként módosulhat az egészségi állapot bélbaktériumok transzplantációjával. Kiderítették, hogy a PD-1 hatása valóban feljavult azoknál a rágcsálóknál, amelyek megkapták az emberi bélrendszerből származó mikrobiótát.
A Pittsburghi Egyetem kutatói ezen felbuzdulva négy évvel később embereken is elvégezték a kísérleteket. A tudósok olyan rákbetegektől gyűjtöttek be székletet, akik jól reagáltak a PD-1 kezelésre, majd a bélflórát átültették olyan melanómás páciensek emésztőrendszerébe, akiknél korábban nem hatott az inhibítoros terápia.
A transzplantáción átesett 15 páciens közül hat betegnél jelentős tumorzsugorodást és daganat-destabilizációt figyeltek meg, melyek több mint egy éven keresztül kitartottak. A PD-1 inhibítorok feljavulásán kívül a T-sejtek szintén nagyobb mértékben aktiválódtak, az immunrendszert elnyomó sejtek pedig háttérbe szorultak.
A kutatók abban reménykednek, hogy az eredményeik apropóján sokkal szélesebb körű kísérleteket végezhetnek majd, így a közeljövőben a székletátültetés segítségével teljesen új módszerrel állíthatják meg a melanómás szövetek burjánzását, megakadályozva ezzel az áttétek kialakulását.