Több mint négyezer koronavírus-mutáció terjedt el a világon
Bár az orvosok többsége úgy gondolja, hogy a jelenleg rendelkezésre álló vakcinák hatékonyak lehetnek az újonnan felbukkanó vírustörzsekkel szemben, egyre nehezebb dolguk lesz a védőoltások fejlesztőinek.
A brit egészségügyi miniszter, Nadim Zahavi csütörtökön bejelentette, hogy világszerte eddig már több ezer koronavírus-mutációt azonosítottak, ezért a vakcinagyártók arra kényszerültek, hogy tovább fejlesszék a készítményeiket – írta a Reuters.
„A Pfizer-BioNTechen, a Modernán és az Oxford-AstraZenecán kívül szinte minden biotechnológiai vállalat azon dolgozik, hogy megoldást találjanak arra az égető problémára, amit az új koronavírus-variánsok okoznak.”
Zahavi hozzátette, nemcsak a brit, dél-afrikai és brazil törzsektől kell tartanunk, ugyanis szinte országon belül régiónként is eltérő lehet a kórokozó genetikai szerkezete, így kérdéses, pontosan milyen effektivitással tudják elejét venni a fertőzési gócpontok kialakulásának.
A politikus szerint nem valószínű, hogy a jelenlegi oltóanyagok elveszítenék hatásukat a koronavírussal szemben. Izraelt hozta fel példaként, ahol az elmúlt hetekben visszaesett a kórházi kezelésekre szoruló páciensek száma annak ellenére, hogy már több variánst is regisztráltak az országban.
Igaz, hogy fertőzőképesség szempontjából veszélyesebbek az új törzsek, a mortalitási rátát vizsgálva azonban nincs jelentős eltérés, így aggódnunk egyelőre nem kell amiatt, hogy halálosabbá mutálódott volna a Sars-CoV-2 vírus.
A WHO múlt héten figyelmeztetett, hogy a kormányoknak szükséges monitorozniuk a covid-törzsek elterjedését, hiszen ha egyszer csak netalán halálosabbá változna a kórokozó, akkor sokkal bonyolultabb helyzet állhat elő.