Vajon tényleg hatékonyabb a koronavírus ellen a dupla maszk?
Az Egyesült Államokban, Joe Biden elnök beiktatásán is megjelent a dupla maszkviselés, azóta pedig egyre szélesebb körben terjedt el a trend világszerte, azonban felmerül a kérdés, hogy vajon tényleg hatékonyabb védelmet nyújt-e két maszk viselése a vírus ellen.
A Public Health England (PHE) hivatalos álláspontja szerint a kutatások alapján megállapítható, hogy a többrétegű maszkok hatékonyabbak egyrétegű társaiknál, ám egyelőre nem nyert megerősítést a dupla maszkviselés hatékonysága. A szakértők szerint a beiktatáson tanúsított dupla maszkolás helyett használhattak volna akár többrétegű, szűrővel ellátott maszkot is.
Jade Pallett, a ZOONO mikrobiológusa látja a logikát a kettős maszkolás mögött, véleménye szerint ugyanis a maszkok elsődleges célja, hogy a levegőben megtalálható részecskéket kiszűrje, egy második maszkréteg pedig csak tovább növeli a vírus elleni védekezőképességet.
Egyes orvosi egyesületek támogatják a dupla maszkolást, azonban egyelőre nem állnak rendelkezésre klinikai vizsgálatokon alapuló konkrét adatok a hatékonyságra vonatkozóan, így csak a jövőben derülhet majd ki, hogy az új trend valóban hasznos-e, vagy egyszerűbb lenne egy darab többrétegű, cserélhető szűrővel ellátott maszkot viselnünk.
A Metro azt írja, a szakemberek továbbra is azt tanácsolják, hogy minden esetben viseljünk maszkot, mikor közösségbe megyünk, tartsuk be a hatályos kormányi intézkedéseket, lehetőség szerint minél gyakrabban mossunk kezet, valamint tartsunk legalább két méter távolságot másoktól.