A Föld mágneses mezője által keletkezhetett a Hold vízrétege
Mióta a kutatók felfedezték, hogy Földünk hűséges követőjének felszíne mégsem teljesen száraz, azon kezdtek el tanakodni, vajon honnan származhat az a tömérdek mennyiségű fagyott víz.
Az első hipotézisek alapján víztartalmú aszteroidák és meteorok becsapódásával, esetleg napszelekben található ionizált molekulák bombázásával jöhetett létre a víz a Holdon, a legújabb teória szerint azonban a Föld magnetoszférája állhat az események mögött.
Az Astrophysical Journal Letters tudományos folyóiratban megjelent publikációban arról írnak, hogy a Holdon egy dinamikus rendszer lehet, ami megakadályozza a víz elpárolgását, miközben a napszelek is befolyásolják a molekulák viselkedését.
Az alapötlet szerint a víz egy része a napszelek ionizált formája révén keletkezett, viszont ezen folyadékmennyiség fele nagyjából egy hónap alatt elpárologhat. Az új elemzésből kiderült, hogy a víztömeg további 50 százaléka valójában a felszínen marad, és a Föld, valamint a napszelek közti bolygóközi mágneses áramlatok hatására újratöltődik.
Meglepő módon az ilyen úton létrejövő ionizált részecskék stabilak maradnak, ezáltal a vízmolekulák nem tűnnek el a Hold felületéről. Egészen lenyűgöző, egyben költői felfedezés ez, hiszen gondoljunk csak bele – a Föld valójában segíti hűséges követőjét abban, hogy ne fogyjon ki vízből.
Az elvonatkoztatott művészi megközelítésen kívül azonban tudományos jelentősége is van a jelenségnek, ugyanis a csillagászok újfent bebizonyították, hogy a Föld mágneses mezője akár a holdbázisokon tevékenykedő asztronautákat is megvédhetik a veszélyes kozmikus sugárzásoktól.
Mivel a víz más égitesteken rendkívül ritka kémiai vegyületnek számít, ezért eredetének megfejtése a Holdon egy lépéssel közelebb viheti a tudósokat az univerzumban fellelhető molekulák származásának megértéséhez is.