Ezek a fűszerek erősíthetik az immunrendszert és segíthetnek legyőzni a koronavírus-fertőzést
A fűszerekben rengeteg hatóanyag található, amelyek közül a legértékesebbek azok lehetnek, amelyek felerősítik az immunrendszerünket, ezáltal ellenállóbbakká válhatunk a különböző kórokozók támadásaival szemben.
Nemcsak az aromákért felelős illóolajok, hanem egyéb fontos kémiai vegyületek is jelen vannak a mindennap használt fűszereinkben, amelyekről azonban csak kevesen tudják, hogy egészségünket feljavító hatással is rendelkeznek.
Kurkuma
Bár a kurkumát főként az indiai és közép-ázsiai konyhában használják, bármilyen ételhez tökéletes ízesítőként szolgálhat. Rengeteg illóolajat és egészséges zsírokat tartalmaz, és jellegzetes módon sárga színűre festi, egyúttal különleges ízt kölcsönöz a fogásoknak.
A kurkuma fő alkotóeleme a kurkumin, ami egy antibakteriális és antioxidáns tulajdonságokkal bíró szerves anyag, nem mellesleg pedig elősegíti az emésztési folyamatokat, továbbá méregteleníti a szervezetet, és tökéletes stresszoldó is egyben.
Ha egy kicsit fel szeretnénk dobni a szokásos receptjeinket, akkor vegyünk egy egész csirkét, sózzuk és borsozzuk be, locsoljunk rá egy kevés mézet, végül hintsük be kurkumával és süssük meg – az eredmény garantáltan ínycsiklandozó lesz.
Gyömbér
A gyömbért a tradicionális magyar konyhában is alkalmazzák, főként teákban és különféle süteményekben. Ez a fűszer sok helyen afrodiziákumnak számít, de nem csupán szexuális életünket pezsdítheti fel, hanem a kórokozók ellen is védelmet biztosíthatnak a benne található esszenciális olajak, keményítők, illetve B- és C-vitaminok.
Ásványi anyagokban szintén bővelkedik a gyömbér, mivel kalciumban, nátriumban és cinkben gazdag – ezek a nyomelemek elősegítik a megfelelő vérkeringést, valamint erősítik az immunrendszert.
A téli vírusok elleni tökéletes fegyver nem más, mint a forró gyömbértea, amit bármilyen gyümölccsel összekeverve felhasználhatunk gyulladt torok, szűnni nem akaró köhögés vagy nátha esetén.
Cejloni fahéj
Az eredetileg Srí Lankáról származó fahéj antioxidáns és antibakteriális, valamint gyulladásellenes hatásának köszönhetően segít legyőzni a torokgyulladást, valamint az influenzával, koronavírus-fertőzéssel és megfázással járó tüneteket.
A cejloni fahéjban rengeteg vitamin található, teaként fogyasztva egy kevés mézzel, babérlevéllel és citromlével tökéletes házi gyógyszerként küzdhetünk a kellemetlen panaszok ellen.
Szerecsendió
Már több évszázaddal ezelőtt élt őseink is tudták, hogy a szerecsendió varázslatos fűszer, mivel képesek voltak vele gyógyítani a krónikus fáradtságot. Ők még nem tudhatták, hogy kémiai szempontból fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, manapság viszont már bizonyított tény, hogy használatával serkenthető az immunrendszer kórokozókra kifejtett hatása.
A szerecsendióval sokféleképpen megfűszerezhetjük mindennapi fogásainkat, leggyakrabban krumplipürét és a különféle zöldségsalátákat, illetve húsokat ízesíthetjük vele, de szószok és finom mártások alapanyagaként egyaránt kiváló lehet.
Ha nagyon fáradtnak érezzük magunkat, akkor forrázzunk le reszelt vagy egész szerecsendiót egy kevés étolajban vagy más növényi eredetű olajban, majd lassan kortyolgatva igyuk meg, és néhány órán belül javulhat az állapotunk.