A koronavírus megtelepedhet a fertőzött betegek agyában
Egy friss tanulmány szerint a súlyos tünetekkel rendelkező koronavírus-fertőzött egerek agyában ezerszer magasabb a vírus aktív jelenléte, mint más szervekben.
Ez az eredmény választ adhat arra a kérdésre, hogy a látszólag gyorsabban gyógyuló betegek miért kerülnek egyre rosszabb állapotba a fertőzést követően. A koronavírus nem csak az agyat támadja meg, a kutatók szerint ugyanis valószínűleg letelepedik és „elrejtőzik”.
Az amerikai Georgia Állami Egyetem kutatói megmérték a koronavírus-fertőzésért felelős kórokozó jelenlétének mértékét a kísérleti egerek agyában, melyek orrjáratukon keresztül fertőződtek meg a vírussal, az eredmények pedig azt mutatták, hogy közel ezerszeres volt a fertőzöttség mértéke.
A South China Morning Post által is közzétett tanulmány szerint az ilyen mértékű fertőzöttség további vizsgálatokat igényel, ugyanis a korábban tapasztaltak alapján a koronavírus-fertőzöttek megnövekedett agyműködést produkáltak a fertőzést követő ötödik és hatodik napon, az állatok esetében azonban már a harmadik nap környékén tapasztalták a vírus jelenlétének visszaesését.
Míg a kutatók a vírus agyra irányuló támadásait, valamint az idegrendszerre gyakorolt hatásait dokumentálták, felfedezték, hogy a vírus magas koncentrációja az agyban, potenciális magyarázatot adhat a tartós neurológiai tüneteket produkáló elhúzódó koronavírusban szenvedő betegek eseteire.
Mukesh Kumar, a tanulmány egyik vezető szerzője szerint az agy egyike azoknak a területeknek, ahol a vírusok szívesen elrejtőznek. A kutató szerint ezért tapasztalunk súlyos betegségeket, mint a szívbetegség vagy az agyvérzés, ugyanis ezek mind szaglás- és ízlelésvesztéssel járnak.