Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,63 Ft
Euró
389,40 Ft
Font
453,70 Ft
Bitcoin
64,043 $

Visszaszólt a vakcinagyártó az Európai Uniónak: „túl későn rendeltetek”

Növekszik a feszültség az Európai Bizottság és az oxfordi AstraZeneca koronavírus elleni vakcinát fejlesztő gyógyszervállalat között, amiért csökkentették az eredetileg kitűzött adagot a gyártó részéről. Az AstraZeneca azonban most tisztázta a helyzetet, és odaszólt az Uniónak is.

Pune, 2021. január 21. Az új koronavírus elleni oltóanyagot töltik ampullákba a világ legnagyobb szérumgyártójánál, az Indiai Szérumintézetnél (Serum Institute of India, SII) a cég székhelyén, Punéban 2021. január 21-én. Ezen a napon tûz ütött ki a székhelyen, de a vezetés szerint ez a gyártókapacitást és a készleteket nem érintette. A szérumintézet az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcinájának több milliárd adagját gyártja. MTI/AP/Rafik Makbúl
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Mint ismeretes, az Oxfordi Egyetem és a brit AstraZeneca gyógyszergyártó is fejlesztett közös koronavírus-vakcinát, mely effektívnek bizonyult a tesztek során, és Nagy-Britannia mellett a világ számos pontján már megkezdték az oltásokat az oltóanyaggal.

Az Európai Unió is jókora adagot lekötött szerződéssel a gyártónál, ám az AstraZeneca nemrégiben bejelentette, gyártási nehézségek miatt csökkentenie kell az eredetileg kitűzött dózisszámot, és mindössze 31 millió dózist tudnak szállítani a kereskedelmi blokknak az első negyedévben. Soron kívül Saját házában késeltek halálra egy várandós nőt, nagy erőkkel keresik a tettest

Az Unió szereplői és az egyes nemzeti kormányok is felháborodtak a döntésen, részben azért is, mert Nagy-Britanniában minden gond nélkül zajlik, és már azt pedzegették, hogy az AstraZeneca szerződésszegésért felelősségre vonható-e. Pascal Soriot, az AstraZeneca vezetője a német Die Welt hírportálnak nyilatkozva azonban jelezte: az Unió túl későn rendelt.

„Két hónappal vagyunk lemaradva az eredeti terveinkhez képest Európában. Voltak problémáink eredetileg Nagy-Britanniában is, ám a britekkel való megállapodást három hónappal a Brüsszellel való megállapodás előtt kötöttük. A britek esetében tehát három hónapunk volt, hogy az esetleges repedéseket megragasszuk”

mondta Soriot.

Az AstraZeneca főnöke szerint a cégnek nincs szerződéses kötelezettsége arra vonatkozóan, hogy mennyi vakcinát kell leszállítania, a szerződés ugyanis inkább arra vonatkozik, hogy a cég „minden tőle telhetőt” megtegyen, vagyis a lehetőségekhez képest a lehető legnagyobb mennyiséget tudja leszállítani.

Soriot pedig leszögezte: a probléma azzal kezdődött, hogy az Európai Unió ugyanakkor akarta a vakcinák leszállítását, mint Nagy-Britannia, annak ellenére, hogy „Brüsszel” három hónappal később kötötte az erre vonatkozó szerződést.

A cégvezér hozzátette: pont ezért van ez a szerződéses struktúra, hogy nincs a szállításra vonatkozóan szerződés alapján kötelezettségük, hanem inkább ígéretet tettek, hogy mindent megpróbálnak a lehető legnagyobb mennyiség leszállítása érdekében. „Ne felejtsük el, hogy mi ezen egy fityinget sem keresünk, non-profit alapon fejlesztettük a vakcinát, és szerintem Európát így is nagyon korrekt módon kezeljük” – tette hozzá.

Dzsudzsákék sem tudták megállítani a Ferencvárost, kiütötték a Debrecent

A Debrecen sem tudott mit kezdeni a Ferencvárossal, 4-1-es vereséget szenvedtek, és távolabb kerültek a dobogótól.

Ezekkel a gólokkal lett bajnok a Real Madrid (videó)

A Real Madrid meccse nem volt a legsimább a Cadiz ellen, mégis 3-0-ra nyertek, majd a Barcelona vereségével bajnoki címet ünnepelhettek.

Életveszélyes állapotba került két gyermek egy ceglédi autóbaleset miatt

Többeket mentőhelikopterrel vittek kórházba a Cegléden történt súlyos baleset miatt, két gyerek életéért küzdenek az orvosok.