Jóváhagytak egy petefészekrák gyógyítására alkalmas készítményt
Komoly áttörést értek el az onkológusok, ugyanis sikerült elfogadtatni a rákpusztító hatással rendelkező niraparib hatóanyagot, ami képes megállítani a daganatok burjánzását a szervezetben.
Komoly áttörést értek el az onkológusok, ugyanis sikerült elfogadtatni a rákpusztító hatással rendelkező niraparib hatóanyagot, ami képes megállítani a daganatok burjánzását a szervezetben.
A niraparib azon páciensek számára lesz a jövőben adagolható, akik harmadik vagy negyedik stádiumú petefészekrákban szenvednek. A szer mindezidáig csupán egy kisebb önkéntes csoport számára volt elérhető, akiken lényegében tesztelték a készítmény jótékony és negatív hatásait.
A GlaxoSmithKline biotechnológiai cég statisztikái alapján kiderült, hogy évente közel 3 ezer brit nőnél túlságosan későn történik meg a petefészekrák diagnózisa, ezért a túlélési esélyeik is leromolhatnak. A niraparib egy olyan specifikus rákgyógyszer, ami a PIRP inhibítorok családjába tartozik – ezek a kémiai molekulák valójában megakadályozzák a sérült ráksejtek regenerálódását.
A Sky News értesülései szerint a niraparib fokozatos adagolásával leállítható a daganatok terjedése, továbbá az áttétek kialakulása is. Az egyik 64 éves páciens elmondása szerint a niraparibnak köszönheti, hogy nem jelent meg az agyán metasztázis, így rengeteg időt nyert még az élethez.
A University College London onkológus professzora, Jonathan Ledermann szerint korszakalkotó előrelépést tettek az új gyógyszer elfogadtatásával, ezáltal nem csupán szükséghelyzet esetén lehet alkalmazni a niraparibot, hanem immár kulcsfontosságú részévé válhat a hagyományos rákkezelési módszereknek.
Az Egyesült Királyságban évente 7,5 ezer petefészekrákot diagnosztizálnak, a kórmegállapítás 60 százaléka sajnos már túl későn történik. A niraparib használatával a jövőben valószínűleg javulnak majd a statisztikák, ehhez azonban az kellene, ha az orvosok zöme bevezetné a praxisba ezt az ígéretes gyógyszert.