Rekordmennyiséget olvadt a jégsapka Grönlandon
Az emberiség 21. századi történetének egyik, ha nem a legnagyobb kihívása a globális klímaváltozás, ami évről évre egyre csak rosszabbodik.
Az emberiség 21. századi történetének egyik, ha nem a legnagyobb kihívása a globális klímaváltozás, ami évről évre egyre csak rosszabbodik, és ezt az utóbbi időkben már tanulmányok sora is alátámasztja.
Egy nemrég publikált tanulmány szerint rekordmennyiségben csökkent a Grönlandot borító jégsapka a tavalyi év során. Amióta ezt az adatot rögzítik és vizsgálják, ez volt a legnagyobb csökkenés, amit valaha nyilvántartásba vettek, az jelenség pedig azt is előrejelzi, hogy drámai mértékben növekedhet a globális tengerszint az elkövetkezendő években.
A szerzők szerint a tavalyi hatalmas olvadás csak részben köszönhető a magas hőmérsékletnek, jelentősen befolyásolják a légköri folyamatok is, ami azt sugallja, hogy a tudósok még így is alábecsülik a jégsapkákat fenyegető hatalmas veszélyt.
Marco Tedesco, a Columbia Egyetem Lamont-Doherty obszervatóriumának kutatóprofesszora és a tanulmány egyik vezetője a Reuters-nek árulta el, hogy szerintük néhány évtized alatt pusztítjuk el azt a jégmennyiséget, amit a természet nekünk hosszú évezredek alatt felépített:
„Amit itt zajlik, az mindenki számára egy intő jel lehet világszerte”, mondta.
A kutatómunka szerint Grönland jégsapkája, ami a második legnagyobb a világon, történelme legnagyobb csökkenését szenvedte el az 1948-as adatrögzítés kezdete óta. A Columbia és a belga Liege Egyetem által készített tanulmány szerint ez 600 milliárd tonna vizet jelentett tavaly, ami 1.5 mm-el növeli meg átlagosan a globális tengerszinteket.
Grönland szigetének 80%-át ilyen jégsapka borítja, és ha bekövetkezik a legrosszabb forgatókönyv, vagyis elolvad az egész tömeg, akkor az 7 méterrel növelheti meg a tengerszintet. Tedesco szerint az elmúlt néhány évtizedben a grönlandi olvadás 20-25%-át tette ki a tengerszint-emelkedésnek.
Ha tovább folytatódik ez a szintű környezetszennyezés, akkor ez az arány a 40%-ot is elérheti 2100-ig, és akkor még nem vettük figyelembe a világ legnagyobb jégmezőjének, a déli sarkvidéknek az olvadási trendjeit. Mivel a legtöbb modell nem veszi figyelembe a légköri folyamatokat az olvadásnál, ezért a tanulmány szerzői szerint előfordulhat, hogy jelentősen alábecsüli mindenki az olvadását mértékét a jövőre nézve.
A klímaváltozás igazi hatásai gyorsabban megmutatják a foguk fehérét, mint ahogyan azt a tudósok előre gondolták volna, elég az ausztrál erdőtüzekre, vagy az északi-sarkvidéki permafroszt felolvadásának a megkezdődésére gondolni. Egy ENSZ jelentés szerint 2100-ra a tengerszint emelkedés elérheti az 1 métert is akár, amennyiben a gázkibocsátás ilyen szinten folytatódik.
Kapcsolódó hír: