Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy hatalmas űrteleszkóppal vizsgálhatja a NASA az ősrobbanás elméletét

Az amerikai űrhivatal SPHEREx névre keresztelt eszköze a nagy bumm elméletének vizsgálatán kívül a galaxisunkban található vízjég felkutatására is alkalmas.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai űrhivatal SPHEREx névre keresztelt eszköze a nagy bumm elméletének vizsgálatán kívül a galaxisunkban található vízjég felkutatására is alkalmas.

A NASA legutóbbi blogbejegyzéséből kiderült, hogy a SPHEREx-szel kapcsolatos misszió előkészületei a C-fázisba értek, így ha minden jól alakul, akkor az egység 2024 júniusa és 2025 áprilisa között elrajtolhat. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az űrteleszkóp körülbelül 1,2 tonnát nyom, a rajta található készülékek pedig az infravörös sugarak segítségével működnek. A beérkező adatoknak köszönhetően a tudósok könnyebben megérthetik majd a csillagok és különböző kozmikus objektumok kompozícióját, valamint pontosabban kiszámolhatják, mekkora távolságra vannak a Földtől.

A kitűzött legfőbb cél az lesz, hogy megalkossák a látható éjjeli égbolt 3D spektroszkópiás térképét, ezáltal az asztronómusok az ősrobbanás nyomai után kutathatnak, valamint megvizsgálhatják, miként alakultak ki a világűr legelső galaxisai és csillagai.

Az obszervatóriumnak hála a Tejútrendszerben lévő fagyott vízjeget és szerves molekulákat is megfigyelhetik, amelyek a Földön az élet alapvető összetevőjének számítanak. Az elmélet szerint a vízjég a galaxisok belsejében található gázfelhőkben lebegő porszemcsékkel vegyülve elősegíthette a bolygók kialakulását.

Még mielőtt elkezdődhetne a C-fázis, a NASA mérnökeinek be kell bizonyítaniuk, hogy a SPHEREx biztonságos és alkalmas az elvégzendő feladatokra. A fejlesztőcsapat ezután 29 hónapon keresztül szerelheti össze a szerkezetet, így feltehetően teljesíteni tudják majd a 2024-2025-ös indulási ablakot.