Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,80 Ft
Euró
389,48 Ft
Font
455,50 Ft
Bitcoin
57,795 $

Nem biztos, hogy védhetnek a vakcinák az új dél-afrikai koronavírus-mutációval szemben

Egyre több brit szakértő gondolja úgy, hogy a koronavírus elleni védőoltások többsége hatástalan lehet az Egyesült Királyságban és Dél-Afrikában felfedezett vadonatúj törzsekkel szemben.

Budapest, 2020. december 30. Egy egészségügyi dolgozó a koronavírus elleni oltóanyagot, a Pfizer-BioNTech vakcinát fecskendõbe szívja az oltás elõtt az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet oltópontján Budapesten 2020. december 30-án. MTI/Mónus Márton
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Egyre több brit szakértő gondolja úgy, hogy a koronavírus elleni védőoltások többsége hatástalan lehet az Egyesült Királyságban és Dél-Afrikában felfedezett vadonatúj törzsekkel szemben.

A Reuters hírügynökség információi szerint a legnagyobb problémát az okozhatja, hogy az új mutációk a vírus kulcsfontosságú részét, mégpedig a tüskefehérjét módosíthatják, ezzel egyetemben ugyanis a kórokozó sokkal erősebb ellenállóképességre tehet szert. Soron kívül Kétmilliós kárt okozott egy 16 éves fiatal a Határ úti metróállomásnál

Simon Clarke, a Readingi Egyetem sejt-mikrobiológus professzora elmondta, hogy a genetikai mutáció révén a vírusra leadott immunválaszok egyaránt gyengévé válhatnak. Lawrence Young, a Warwick Egyetem virológusa kollégájával hasonló véleményt fogalmazott meg:

„A dél-afrikai variáns tüskeproteinjén található többszörös mutáció miatt aggodalmaskodunk, hiszen ezen részek segítségével könnyedén kikerülheti a vírus az immunrendszert.”

Az első jelentések az új brit koronavírustörzsről még december közepén láttak napvilágot, néhány héten belül pedig Dél-Afrikában találták meg a következő vírusvariánst. Fontos megjegyezni, hogy eddig tudományosan még nem sikerült bizonyítani, hogy a vakcinák valóban elveszítették-e a hatékonyságukat ezen új mutációkkal szemben.

Bár a híradások arról szóltak, hogy a brit és dél-afrikai törzsek sokkal fertőzőképesebbek, a tünetek kialakulása és súlyossága szempontjából egyikük sem mutatott semmiféle változást. Még ha nem is lennének hatásosak az oltóanyagok az új mutációval szemben, nagyjából hat héten belül módosítani tudnának rajtuk – pontosan úgy, mint azt például a szezonális influenza elleni védőoltások esetében teszik.

Ugur Sahin, a német BioNTech gyógyszeripari vállalat vezérigazgatója a Der Spiegel hírlapnak adott múlt heti nyilatkozatában kiemelte, már elkezdték a vizsgálatokat a brit koronavírustörzzsel kapcsolatban, és az előzetes eredmények már januárban a nyilvánosság rendelkezésére állhatnak.

Az olasz maffiával is kapcsolatba kerülhetett a Lánchíd-botrány kulcsfigurája

A volt ügyvéd, Víg Mór egyik cégét kapcsolatba hozták az olasz maffia ’Ndragheta szervezetével.