Száznál is több embert tartóztattak le Minszkben, új taktikákat alkalmaznak a tüntetők
Még ha nem is kapnak annyi médiafigyelmet, mint kezdetekben, de továbbra sem hagytak alább a fehérorosz tüntetések, a hatóságok pedig továbbra is törvénytelen eszközöket vetnek be a tüntetősereg ellen.
Még ha nem is kapnak annyi médiafigyelmet, mint kezdetekben, de továbbra sem hagytak alább a fehérorosz tüntetések, a hatóságok pedig továbbra is törvénytelen eszközöket vetnek be a tüntetősereg ellen.
Immáron négy hónapja zajlanak a fehérorosz tüntetések Minszkben és a többi nagyvárosban, Alekszandr Lukasenka belarusz elnök ellen, amiért feltehetően elcsalta a 2020-as választásokat. A 26 éve diktatórikusan uralkodó elnök a szavazatok 80%-át szerezte meg a választásokon, ami a népben és a nemzetközi szervezetekben is felkeltette a csalás gyanúját.
A tüntetők már nem csak a választási eredmények miatt, hanem a közel három évtizede tartó elnyomás miatt is demonstrálnak. Céljuk, hogy a fehérorosz nép végre demokráciában éljen, hogy biztosítsák a sajtószabadságot, hogy véget érjen a politikai ellenzék erőszakos felszámolása, és a hatóságok politikai alapú túlkapása.
Az elmúlt négy hónap arról szólt, hogy a demonstrálók ezres és tízezres tömegekben vonultak az utcára Lukasenka lemondását és a demokrácia felállítását követelve, a fehérorosz hatóságok pedig semmitől sem megriadva csaptak le rájuk – olykor szó szerint. Önkényes letartóztatás, verések, kínzás és az emberölés is már a rendőrök számlájára írható, a tüntetőknek viszont ez sem szegte kedvét.
Minden héten szerveznek kormányellenes tüntetéseket, Lukasenka azonban ragaszkodik az elnöki székhez, meglátása szerint nincs itt semmi látnivaló, szabályos választások történtek. Jó diktátor módjára természetesen a felelősöket is megtalálta a demonstrációk szervezéséért: USA, NATO, Európai Unió, volt itt már minden és mindenki hibás, csak ő nem.
A legutóbbi, vasárnapi tüntetésen sem maradt el a hatósági erőszak, mintegy 100 embert állítottak elő kormányellenes viselkedés miatt – írja az Euronews. A tüntetők azonban már a megszerzett tapasztalatokat felhasználva új taktikát kezdtek el alkalmazni: az egy, nagy tömeg helyett elszórva, több kisebb tüntetést szerveznek, hogy megnehezítsék a biztonsági erők dolgát.
A demonstrálók az eddigi szokásukhoz hasonlóan a tüntetések szimbólumává vált fehér-piros zászlóval a kezükben vonultak utcára Minszk több pontján, Lukasenka lemondását követelve. Ezen felül tiltakoztak az ellen is, amilyen erőszakosan a kormány elkezdett leszámolni az egyébként békés tüntetőkkel és aktivistákkal szemben.
A 100 letartóztatott között két újságírót is őrizetbe vettek a hatóságok, erről tájékoztatott a Belarusz Újságírók Szakszervezete is. Egyes emberi jogi szervezetek becslése szerint nagyjából 30 000 embert tartóztathattak le augusztus óta, és legalább négy ember életét vesztette a kormány erőszakos fellépésének hatására.