Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,57 Ft
Euró
389,27 Ft
Font
454,75 Ft
Bitcoin
59,165 $

Vadonatúj nanorészecskés módszerrel pusztíthatóak el a ráksejtek

A rákszövetek kiirtása a szervezetből viszonylag egyszerű feladat, az egyetlen bökkenőt az jelenti, hogy nehezen lehet kivitelezni anélkül, hogy az egészséges sejtek is károsodnának.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A rákszövetek kiirtása a szervezetből viszonylag egyszerű feladat, az egyetlen bökkenőt az jelenti, hogy nehezen lehet kivitelezni anélkül, hogy az egészséges sejtek is károsodnának.

A müncheni Ludwig Maximilian Egyetem (LMU) kutatói egy olyan nanorészecskés szelektív gyógyszert fejlesztettek ki, melynek közvetlenül a tumorok belsejébe történő befecskendezésével távol tarthatóak az egészséges szövetektől az éppen megcélzott ráksejtek. Soron kívül Dublőrrel segített a jogsiszerzésben egy kecskeméti férfi, 700 ezret kapott érte

Jelenleg a sugárkezelés és a kemoterápia a két fő eljárás, amelyekkel lassítani lehet a daganatok növekedésén, azonban mindkét eljárás kellemetlen mellékhatásokat okozhat, ezeket pedig nem szívesen viselik el a páciensek.

A tudósok ezért évek óta folyamatosan olyan gyógyszerek megalkotásán fáradoznak, amikkel egyrészt enyhíthetni lehetne ezeken a mellékhatásokon, másrészt célzott támadásba lendülhetnének a ráksejtekkel szemben.

Az LMU tudósai speciális, amorf alakú, porózus, lipidréteggel bevont nanoméretű kapszulákat hoztak létre. Ezek a részecskék könnyedén be tudnak jutni a tumorokba anélkül, hogy túlzott reakciót váltanának ki az immunrendszerből, így az egészséges sejtek védve maradhatnak.

Amint a részecskék bekerültek a daganatokba, a lipidréteg szépen lassan feloldódik, a benne található kalcium és citrát tartalmú hatóanyagok pedig elkezdik kifejteni a hatásukat.

Az eljárás kulcsa természetesen a szelektivitás – miközben a részecskék az egészséges és ráksejtekbe egyaránt képesek behatolni, a lipidbevonat kizárólag a tumorok belsejében bomlik szét. A tudósok egyelőre nem tudják, mi állhat a jelenség hátterében, azonban laboratóriumokban tenyésztett sejtkultúrákon és egereken végzett kísérletekkel bebizonyították, hogy a mechanizmus működik.

Két hónapig tartó terápia után semmilyen mellékhatások nem jelentkeztek, ezért elképzelhető, hogy a jövőben embereken is tesztelhetik majd az új módszert, azonban még csupán a kutatások kezdeti stádiumában járnak, így egyhamar nem számíthatunk a nanorészecskés kezelés elterjedésére.