Hiába a drámai huzavona, a britek ismét a kilépés mellett döntenének
Annak ellenére, hogy továbbra sincs megállapodás az Európai Unió és Nagy-Britannia között az évek óta húzódó Brexit-drámában, és potenciálisan gazdasági katasztrófába fulladhat a kilépés, a britek kitartanak a véleményük mellett.
Annak ellenére, hogy továbbra sincs megállapodás az Európai Unió és Nagy-Britannia között az évek óta húzódó Brexit-drámában, és potenciálisan gazdasági katasztrófába fulladhat a kilépés, a britek kitartanak a véleményük mellett.
A Daily Mirror által készített felmérés szerint ugyanis vékonyabb többséggel, de a britek többsége így is az Unióból való kilépés mellett döntene, amennyiben erről egy ismételt népszavazás lenne. A brit lap kutatása szerint a négy éve lebonyolított referendum óta tízből nyolc ember ugyanarra voksolna, mint 2016-ban.
Négy évvel ezelőtt a brit lakosság – főleg az angol vidéki régióknak köszönhetően – 52-48 arányban úgy döntött, hogy kilép az Európai Unióból. A politikai következményei ennek drámaiak lettek, a népszavazást beígérő David Cameron rögtön a referendum eredményét követően bejelentette a lemondását.
Az őt követő Theresa May pedig egy új választáson akarta megerősíteni a legitimitását, azonban a választás eredménye nem neki kedvezett, gyengült a pozíciója, és nem is tudott egy olyan megállapodást a brit parlament elé terjeszteni, mely kielégítette volna a képviselőket, így idővel ő is lemondott a miniszterelnöki pozícióról.
Őt követte a mostani miniszterelnök, és a Brexit-kampány egyik élharcosa, Boris Johnson, aki most ott találja magát, hogy kevesebb mint két héttel a határidő lezárása előtt még mindig nem jutott megállapodásra az Európai Unióval. Amennyiben nem sikerül megállapodni, úgy a britek „kipottyannak” az Unióból, melynek következményei katasztrofálisak lehetnek.
A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium például arra figyelmeztetett, hogy 3.1 milliárd fonttal emelkedhet ebben az esetben az importtermékek adója, mely nagyjából 20%-kal emelheti az élelmiszerárakat. A brit határokon káosz alakulhat ki, és a legérzékenyebb pontja a helyzetnek, hogy egy megállapodás nélküli Brexit a Nagypénteki Egyezmény felrúgását jelentené.
Abban az esetben ugyanis, ha megállapodás nélküli Brexit történik, vissza kell állítani a fizikai határokat a Nagy-Britannia részét képező Észak-Írország és a továbbra is Európai Unióhoz tartozó Írország között, ám az évtizedekig tartó, rendkívül véres Ír Polgárháborút lezáró, 1998-as Nagypénteki Egyezmény egyik fő feltétele az volt, hogy a két ország között nem lehet fizikai határ. Többen attól tartanak, hogy ez az indulatok kiújulásához vezethet.
Mindennek ellenére a brit többsége továbbra is jó döntésnek tartja a négy évvel ezelőtti népszavazást. A brit lap felmérése szerint ugyanis éppenhogy, de a britek 50.4%-a megszavazná az Európai Unióból való kilépést, míg a lakosok 49.6%-a döntene a maradás mellett. Ugyan vékonyabb a különbség a négy évvel ezelőttihez képest, de egy esetleges új népszavazáson ismét a Brexit mellett döntenének a britek.