Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Így áll most a Brexit-dráma: halászháború, francia-német közbeavatkozás és brit hadihajók

Ismételten meghosszabbították a Brexit-tárgyalások határidejét a tárgyaló felek, azonban már vészesen közelít a határidő, ezért az sem kizárható, hogy Macron és Merkel személyesen fog közbenjárni a megállapodás érdekében. Eközben a brit vizeken és a francia vizeken is halászháborúra készülnek.

...svg content...Brüsszel, 2020. december 9. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogadja Boris Johnson brit miniszterelnököt a bizottság brüsszeli épületében 2020. december 9-én. A két vezetõ az Európai Unióból kilépõ Nagy-Britannia és az EU jövõbeli kétoldalú kapcsolatrendszerérõl tárgyal. MTI/EPA pool/Olivier Hoslet
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ismételten meghosszabbították a Brexit-tárgyalások határidejét a tárgyaló felek, azonban már vészesen közelít a határidő, ezért az sem kizárható, hogy Macron és Merkel személyesen fog közbenjárni a megállapodás érdekében. Eközben a brit vizeken és a francia vizeken is halászháborúra készülnek.

Közeledik a Brexit sokak által rettegett, sokak által tűkön ülve várt határideje, 2021. január 1-jétől az Egyesült Királyság már nem lesz tagja az Európai Uniónak. A 2016-ban kezdődött kálváriára legkésőbb ekkor pont fog kerülni, azt viszont nem tudni, hogy a pont mellett lesz-e még kérdőjel is, és ha igen, mennyi. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Már a tárgyalófelek sem túl optimisták, már Boris Johnson brit miniszterelnök is beszélt arról, hogy most már a megállapodás nélküli Brexit tűnik a legvalószínűbbnek. Johnson és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen már sokadik alkalommal megerősítették, hogy továbbra is zajlanak a tárgyalások, és az utolsó pillanatig zajlani fognak, hogy elérjék a kompromisszumot.

A brit Daily Express arról is írt például, hogy amennyiben továbbra is zsákutcába fognak tartani a tárgyalások a brit és az EU-s delegációk között, akkor Emmanuel Macron francia elnök, és Angela Merkel német kancellár személyesen léphetnek közbe az utolsó pillanatban, hogy sikerüljön nyélbe ütni valamilyen megállapodást.

Több ponton is vitában állnak a felek egymással, például a halászat és a gazdasági autonómia területén, mint azt a Liner is megírta. Az Európai Unió ugyanis attól tart, hogy a britek egy olyan gazdasági környezetet hoznak létre, amely alapvetően kevés szabállyal, és alacsony termékstandardekkel operál, így piaci résztvevőket szívhat el az Európai Uniótól.

A halászat tűnik viszont az egyik legnagyobb ütközőpontnak jelenleg a két fél között, sehogy sem tudnak megállapodni ebben a kérdésben. Az Európai Unió ugyanis azt szeretné, ha továbbra is az eddigiekhez hasonlóan zavartalanul tudna halászni brit vizeken, míg a brit kormány egy kvótarendszert vezetne be erre a kérdésre, a brit halászokat előnybe részesítve.

A The Telegraph ennek kapcsán pedig arról ír, hogy amennyiben megállapodás nélküli Brexit lesz, és nem kerül megoldásra a halászat kérdése, akkor egyfajta „halászháború” robbanhat ki Franciaország, és elsősorban Hollandia között a maradék, meglehetősen korlátozott mértékű tengeri halkészletért.

„Ha csak francia halászok dolgoznának francia vizeken, akkor a megállapodás nélküli Brexittel nem lenne gond, ám vannak belgák és hollandok is, akikkel osztoznunk kell. Ha mindannyian francia vizeken kezdenek el halászni, akkor hónapokon belül kifogyhatunk a készletekből”

mondta Olivier Le Pretre, a Hauts-de-France halászati tanács elnöke.

Le Pretre, valamint a normandiai halászati bizottság elnöke is a hollandokat jelölte meg első számú „főellenségként” és a probléma okozójaként. Szerintük a holland halászok alapvetően addig dolgoznak az adott nyílt víz környékén, ameddig ki nem fogy a készlet, és amikor kifogy, egyszerűen továbbállnak.

Boulogne-sur-Mer, 2020. december 10. Nicolas Bishop halász a Jeremy Florent II halászhajón dolgozik az észak-franciaországi Boulogne-sur-Mer kikötőjében 2020. december 10-én. Az Európai Unió és az EU-ból kilépő Nagy-Britannia között egyelőre jelentősek a nézetkülönbségek kétoldalú kapcsolatrendszer jövőjét illető három kulcsfontosságú területen, amelyek egyike a halászat szabályozása. (MTI/AP/Michel Spingler)

Ez pedig azt jelentheti, hogy egy nagyobb, akár diplomáciai jellegű konfliktus robbanhat ki Franciaország és Hollandia között, mely láncreakciót a britek kilépése indíthatja el. Nem véletlenül akarják a legnagyobb európai vezetők egyenes pályára állítani a helyzetet, mert különben egyéb, nem szükséges konfliktusok merülhetnek fel.

A britek ráadásul annyira komolyan vehetik a halászati kérdések betartását, hogy akár a brit haditengerészet hajóival üldözhetik el az illegálisan halászó EU-s országokat az irányításuk alá tartozó vizekről – írja a The Sun. A bulvárlap szerint már meg is kezdték a felkészítését 4 darab, 80 méter hosszúságú hajónak, hogy eltereljék a tilosban halászókat, amennyiben nem születik megállapodás.

A brit miniszterek is kezdik megkongatni a vészharangot, legalábbis ami az élelmiszert illeti, ugyanis attól tartva, hogy a megállapodás nélküli Brexit következtében felmerülhet élelmiszer-hiány, arra kérték a bevásárlóközpontokat, hogy kezdjenek bele az élelmiszerek felhalmozásába – írja a The Sunday Times brit lap alapján a Reuters.

A lap közlése szerint az egészségügyi felszereléseket és gyógyszereket árusító üzleteket felhívták arra, hogy kezdjék meg raktározást, vészhelyzet esetére. Ezek a jelentések pedig nem bíztatóak a közeljövőre nézve, ezek alapján megállapítható, hogy a legrosszabb forgatókönyvre kezdtek el készülni a britek.

A lap úgy tudja, amennyiben az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki a kereskedelmi tömbből, akkor Boris Johnson fog annak a programnak az élére állni, amivel a britek poszt-EU jövőjét alakítják ki, és kötik meg a gazdaság túléléséhez szükséges kereskedelmi megállapodásokat.

Ha minden igaz, akkor pedig a világ már sorban áll arra, hogy a britekkel kereskedjen – közölte cikkében a Daily Express. A brit lap ugyanis állítja, az Egyesült Királyság már összesen évi 193 milliárd font értékű kereskedelmi megállapodást kötött összesen 57 országgal.

Liz Truss nemzetközi kereskedelmi államtitkár például bejelentette, hogy ezen a héten Vietnámmal és Szingapúrral kötöttek stratégiai fontosságú megállapodásokat, ennek kapcsán pedig kiemelte, hogy „jelenleg több kereskedelmi megállapodásról tárgyalnak, mint akármelyik másik ország az élő emlékezet során”.

A Brexit-megállapodás azonban még nincs veszve, ugyanis ahogyan a New York Times is beszámolt róla, a mai napon lejáró eredeti megállapodási határidőt ismételten kiterjesztették a tárgyaló felek, így december 31-ig még megvan a lehetősége az Európai Uniós és a brit delegációknak, hogy végre pontot tegyenek az ügy végére, és normális körülmények között tudjon Nagy-Britannia távozni az EU-ból.