Kiderült, melyek a koronavírus-fertőzés leggyakoribb idegrendszeri szövődményei
A legújabb kutatások alapján összegyűjtöttük azokat a komplikációkat, amelyek a Sars-CoV-2 vírus támadása nyomán kialakulhatnak.
A legújabb kutatások alapján összegyűjtöttük azokat a komplikációkat, amelyek a Sars-CoV-2 vírus támadása nyomán kialakulhatnak.
Egy ideje már tudjuk, hogy a koronavírus-fertőzés rengeteg szövődménnyel járhat, és nemcsak a légutakat és a tüdőt, hanem a szívet, a vesét, valamint az agyat is negatívan érintheti.
A világjárvány kitörése óta rengeteg tanulmány született, amelyben leírták, milyen neurológiai elváltozásokat okozhat az új vírus. A kórházi beszámolókból kiderült, hogy agyvérzésen kívül agyvelőgyulladást, izomfájdalmakat, agyködöt, ideiglenes bénulást idézhet elő a kórokozó – ha pedig ez nem lenne elég, a tünetek többsége az elhúzódó Covid-betegség esetében akár hónapokig fennmaradhat.
Az egyik francia kutatásból megtudhattuk, hogy ötből egy 18 és 34 év közötti fiatal felnőtt egészségi állapota még hónapokkal a COVID-19 fertőzés diagnózisa után sem javult, hiába produkáltak sorra negatív koronavírusteszteket. Minden huszadik páciensnél mentális problémák jelentkeztek, úgymint koncentrációs és memóriazavarok, továbbá szorongás és depresszió.
A Corriere cikkében arról írnak, hogy a kellemetlen mentális tüneteken felül egyeseknél ministroke-ot, erőteljes aurás migrént állapítottak meg, másoknál pedig epilepsziás rohamok és mozgászavar jött létre. Bebizonyosodott az is, hogy az elváltozások nagy része a tünetmentes pácienseknél ugyanúgy kialakult.
A Neurology Clincal Practice tudományos folyóiratban közzétett esettanulmányban összesen 74 koronavírus-pozitív beteget vizsgáltak április 15. és július 1. között az egyik bostoni kórházban. A páciensek átlagéletkorát 64 évben határozták meg, a 74-ből 47 betegnek szerepelt idegrendszeri probléma a kórtörténetében.
A klinikai kezelések során a koronavírusos páciensek közül 18-an estek át stroke-on, 15-en epilepsziás rohamot kaptak, 26-an megváltozott mentális állapotra panaszkodtak. Heten mozgászavarokkal küszködtek, öten kontrollálhatatlan izomrángásokban szenvedtek, egy páciensnél ritka, autoimmun enkefalitisz jelentkezett.
A vizsgált betegek közül tízen belehaltak a súlyos komplikációkba. A túlélők jelentős idegrendszeri és mentális zavarokkal hagyhatták később el a kórházat; terápiájuk még akár hosszú évekig is eltarthat, és nem biztos, hogy vissza tudnak majd térni a régi kerékvágásba.