Kim Dzsongun húga erősen odaszólt Dél-Koreának, tovább mélyülhet a diplomáciai konfliktus
Nagyon erős szavakkal reagált a Kim Jodzsong a dél-koreai külügyminiszter kritikáira, aki megkérdőjelezte, hogy valóban meg se jelent a koronavírus-járvány Észak-Koreában, mint ahogy azt Phenjan kommunikálja.
Nagyon erős szavakkal reagált a Kim Jodzsong a dél-koreai külügyminiszter kritikáira, aki megkérdőjelezte, hogy valóban meg se jelent a koronavírus-járvány Észak-Koreában, mint ahogy azt Phenjan kommunikálja.
A hétvége folyamán Dél-Korea külügyminisztere, Kang Kyung-wha úgy fogalmazott, hogy nagyon nehéz elhinni Phenjan állítását, miszerint nem tört ki náluk a koronavírus-járvány. Főleg annak tekintetében tűnik valószínűtlennek ez, hogy Kína a legfőbb kereskedelmi partnerük, amely a járvány fészke volt.
A külügyminiszter azt is kihangsúlyozta, hogy nem igazán kaptak választ az észak-koreai rezsimtől arra a megkeresésre, hogy működjenek együtt a járvány legyőzésében – idézte a South China Morning Post. Kim Jodzsong, az észak-koreai legfelsőbb vezető politikailag aktív kishúga egy meglehetősen erős közleményben válaszolt, melyet az állami médiában sugároztak:
Annak ellenére, hogy Phenjan továbbra sem ismeri el a járvány országban való jelenlétét, az állami propagandagépezet folyamatosan a járványügyi felkészültséget sulykolja az ország lakosságába. Ennek mentén intézkedések is történtek, például teljesen lezárták a nemzetközi határokat, hazaküldtek diplomatákat, és minden tüneteket produkálót elkaranténoztak.
Azt viszont már a vezetés is elismerte, hogy a Kínával közös északi határ lezárása teljesen összezúzza az egyébként is törékeny észak-koreai gazdaságot, és kihangsúlyozták, hogy a járvány miatt „több frontú válságba” kerültek. Nehezítette Phenjan helyzetét, hogy a nyáron több természeti katasztrófa is sújtotta az országot, és továbbra is érvényben vannak az amerikai szankciók velük szemben.
A szakértők pedig állítják, Észak-Koreában sokkal nagyobb problémát tudna okozni egy nagyobb járványkitörést, mint akár a fejlettebb szomszédos országokban, mivel nagyon alulfejlett az ország egészségügyi ellátórendszere, így akár humanitárius katasztrófába is fulladhat, ha a SARS-CoV-2 vírus tömeges fertőzést okoz náluk.