Kiderült, melyik gyógyszereket vásárolják a magyarok
Hiába erősödött fel a pandémia második hulláma hazánkban, a gyógyszertárakban egyelőre nyugalom honol, és az őszi forgalom a tavalyi időszakhoz viszonyítva stagnál.
Hiába erősödött fel a pandémia második hulláma hazánkban, a gyógyszertárakban egyelőre nyugalom honol, és az őszi forgalom a tavalyi időszakhoz viszonyítva stagnál.
A Világgazdaság legutóbbi elemzéséből megtudhattuk, hogy bár jelentős emelkedésre számítottak a járvány kitörése után a szakértők a gyógyszervásárlások terén, ez egyelőre nem valósult meg.
A gyógyszerkategóriák forgalmának vizsgálatából kiderült, hogy leginkább a szisztémás fertőzésellenes szerek árusítására volt hatással a világjárvány, bár októberben ezen antibiotikumokból és vírusellenes készítményekből valamelyest kevesebb fogyott, mint szeptemberben.
A csökkenés főként a távolságtartással kapcsolatos óvintézkedéseknek köszönhető, mivel a fertőző betegségek 2020-ban kevésbé terjedtek, valamint az orvoslátogatások nagy része is elmaradt az enyhébb tünetekkel járó betegségek esetén.
Jelentősen növekedett a tápcsatorna és anyagcsere kategóriába tartozó gyógyszerek forgalma – ebbe a csoportba tartoznak például az antidiabetikus készítmények, a savlekötők, továbbá a vényköteles vitaminok is.
Egyre több kutatás támasztotta alá a D-vitamin jótékony hatását a virális fertőzésekkel szemben, ezért nem meglepő, hogy ezek eladása az egekben van. A vényköteles vitaminok 2020. októberi forgalma kétszerese a 2019-es havi átlagnak.
Ezen kívül az antitrombotikus szerek értékesítése is megnőtt, ami azért történhetett, mert a koronavírus bizonyítottan növeli a vérrögösödés kockázatát, így sokan ezekkel a gyógyszerekkel védik meg magukat és pácienseiket az esetleges komplikációktól.