Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gondok lehetnek a Pfizer-vakcina ellátási láncában, visszafogottabb célokra kényszerülnek

Még a múlt hónapban jelentette az amerikai Pfizer gyógyszergyár, hogy felére csökkentik az idénre tervezett koronavírus-vakcina szállítmányaikat, mivel nem tudtak lépést tartani a hirtelen berobbant kereslettel, még nem tudták kialakítani a megfelelő ellátási láncot.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Még a múlt hónapban jelentette az amerikai Pfizer gyógyszergyár, hogy felére csökkentik az idénre tervezett koronavírus-vakcina szállítmányaikat, mivel nem tudtak lépést tartani a hirtelen berobbant kereslettel, még nem tudták kialakítani a megfelelő ellátási láncot.

A cég egyik szóvivője akkor azt mondta, hogy a vártnál jóval hosszabb ideig tart a vakcinához szükséges nyersanyag ellátási láncának felállítása – idézte a Wall Street Journal. A szóvivő hozzátette, hogy az eredetinél valamennyivel később sikerült a klinikai kísérleteket elvégezni, ami hozzájárult a helyzethez. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Ez azért is lehet érdekes, mert a jövő évre vonatkozóan meglehetősen ambíciózus tervei vannak a Pfizernek: több mint egymilliárd vakcinát kívánnak legyártani. Eredetileg már idén is legyártottak volna 100 millió dózist, ám ezt a célt november 9-én 50 millióra redukálták az ellátási láncbeli nehézségek miatt.

Ezt akkor mondhatni „elrejtették” a klinikai kísérletekről szóló eredményekről való bejelentéssel, hogy 90%-nál is nagyobb hatékonyságot mutatott a vakcina. A Pfizer ugyanis ekkor jött rá, hogy az ellátási láncbeli problémák egyszerűen túl nagyok ahhoz, hogy az év végére teljesíteni tudják a 100 milliós ígéretet.

„Egy kicsit megcsúsztunk. A korai nyersanyagok nem feleltek meg a felállított standardeknek, azonban ezt már megoldottuk, viszont ez elegendő volt ahhoz, hogy kicsússzunk az időből, ami az idei évre vonatkozó szállítmányokat illetI”

nyilatkozta egy tudós, aki a szer fejlesztésében vett részt.

A Pfizer alapvetően Európából és az Egyesült Államokból szerzi be az alapanyagait, ám ezek beszerzése nehézkessé vált az eredmények csúszása miatt. A cég azonban azt nem árulta el, pontosan hol merült fel probléma, így a vakcina bármelyik komponense, mint a vírus DNS-ének darabja vagy a steril víz is okozhatta a problémát.

Normál esetben pedig, minden egyes tömeges oltásos akció esetében a gyógyszergyárak meg szokták várni, mire megkapják a hatósági jóváhagyást, és csak ezt követően kezdik meg a nyersanyagok beszerzését, és a szállításhoz szükséges ellátási lánc felépítését. Mivel a Pfizer még sosem csinált mRNS alapú vakcinát, ezért már a kutatás alatt fel kellett építeni a semmiből az előállítási kapacitást.

A Pfizer-BioNTech közös vakcina egyébként szerdán kapta meg a jóváhagyást a brit kormánytól, és már december 7-től megkezdik a britek tömeges oltását. A cég egyik vakcina-disztribúciós pontja Belgiumban lesz, amely majd az európai piacra fogja szállítani az oltóanyagokat, így Magyarországra is.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.