Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mintegy 100 ezer menekültnek fogyott el az összes élelmiszere az egy hónapos háború hatására

Habár nem rég jelentette be az etióp kormány, hogy lezárultak a harcok az ország északi részén található Tigray régióban, a probléma még csak most kezd el tetőzni, ugyanis jelentős károkat okozott humanitárius szempontból a harc.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Habár nem rég jelentette be az etióp kormány, hogy lezárultak a harcok az ország északi részén található Tigray régióban, a probléma még csak most kezd el tetőzni, ugyanis jelentős károkat okozott humanitárius szempontból a harc.

Még november elején, nem sokkal az elnökválasztást követően robbant ki konfliktus Etiópiában a hadsereg és a Tigray régió helyi erői között a választás legitimitása kapcsán. A Tigray népcsoporthoz tartozók állították, hogy Abiy Ahmed kormánya megfosztja őket a jogaiktól, és még a harcolók egy-egy szélsőségesebb csoportja el is akart szakadni az országtól. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A harcok a hétvége folyamán lezárultak, ugyanis Abiy kormánya bejelentette, visszaverték katonai erővel a Tigray harcosokat, és sikerült megszerezni a „teljes irányítást” egy múlt heti offenzívával. Ettől függetlenül a fő probléma nem oldódott meg, ugyanis nem ismerik el egymás legitimitását a regionális és a központi kormányok.

Az ENSZ pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a harcoknak ennél jóval súlyosabb következményei vannak, elsősorban humanitárius szempontból. Az összecsapások következtében ugyanis alapvető infrastruktúrák károsodtak jelentős mértékben, köztük a kommunikációs és közlekedési útvonalak, amik 6 millió embert érintenek.

Különösen súlyos a helyzet azonban a Tigray régióban található menekülttáborokban – számolt be róla az AP hírügynökség. A régió nagyon sok menekültnek ad otthont, akik Etiópia északi szomszédjából, Eritreából menekülnek át. Eritrea a világ egyik legelnyomóbb diktatúrája, ahol a szólás- és médiaszabadság egy jóformán nem létező dolog, egyes emberi jogi felmérésekben még Észak-Koreánál is rosszabbul teljesítenek.

Az eritreai menekültek főként Tigray menekülttáboraiban kapnak szállást, ám humanitárius szempontból eddig sem voltak ott makulátlan körülmények. A régióban kirobbant konfliktus azonban a kilátástalanság szélére sodorta a menekülteket, az ENSZ becslése szerint ugyanis 100 ezer menekültnek merült ki teljes mértékben az élelmiszer-készlete:

„Óráról órára növekszik az aggodalmunk. Ezekben a táborokban elfogyott az élelmiszer, így felmerült az éhezés és az alultápláltság valós veszélye, ahogyan arra már a konfliktus kirobbanása óta figyelmeztettünk”

mondta Babar Baloch, az ENSZ menekültügyi irodájának szóvivője egy genfi sajtótájékoztatón.

Baloch hozzátette, hogy az ENSZ rendkívüli aggodalommal figyeli azon jelentéseket, amik a menekülttáborok elleni támadásokról, emberrablásokról és erőszakos toborzásról szólnak. A szóvivő hozzátette, amennyiben igaznak bizonyulnak a jelentések, akkor Etiópiában „rendkívül súlyos nemzetközi jogsértések történnek”.

AZ ENSZ EZEN FELÜL EGY MÁSIK DRÁMAI JELENSÉGRE IS FELHÍVTA A FIGYELMET

Egyre növekszik a nemzetközi nyomás Abiy Ahmed kormányán, viszont ő továbbra is fenntartja a harci feszültséget a kommunikáció terén. Hétfőn például kijelentette: „a következőt üzenném az etióp barátaimnak: lehet, hogy szegények vagyunk, de nem fogunk a szuverenitásunkról egyezkedni, nem fogjuk pénzért eladni Etiópiát”.

Ezt több nemzetközi szerv aggodalomára reagálva jelentette ki a miniszterelnök, aki megígérte, hogy egy humanitárius folyosót különít el a konfliktusos régióban, melyen keresztül el tud jutni az azonnal segély a nélkülözőkhöz. Az ENSZ erre reagálva kijelentette, hogy ez nem elegendő, és muszáj az egész régiót lecsillapítani a segély megfelelő eljuttatásához.

Az ENSZ azt is kihangsúlyozta, hogy immáron 2 millió embernek van szüksége azonnal humanitárius segélyre, amely szám csak egy millió volt még a konfliktus előtt. Nagyon sok ember vesztette el otthonát, és kellett elmenekülni, körülbelül 45 ezer etióp például Szudánba menekült a harcok hatására.

A Nemzetközi Vöröskereszt arról is beszámolt, hogy a hétvége folyamán körülbelül 1000 eritreai menekült érkezett Tigray központjába, ugyanis a harcok következtében az alapvető ivóvízellátásuk is megszűnt. Az ENSZ ennek kapcsán felszólította Etiópiát, hogy ne köpje szembe a saját korábbi gyakorlatát:

„Közel két évtizeden át Etiópia egy barátságos országnak bizonyult az eritreai menekültek számára, azonban most attól tartunk, hogy a konfliktus áldozataivá válhatnak. Az UNHCR arra szólítja fel ezúton Etiópiát, hogy folytassa az emberi kötelezettségének teljesítését, védje meg az eritreai menekülteket és engedélyezze a humanitárius hozzáférést azokra tekintettel, akik nagy bajba kerültek”

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.