Sikeresen elrajtolt a kínai Csang-o–5 kőzetgyűjtő Hold-misszió
Kína múlt éjjel sikeresen végrehajtotta a Csang-o–5 küldetés első szakaszát a hordozórakéta kilövésével.
Kína múlt éjjel sikeresen végrehajtotta a Csang-o–5 küldetés első szakaszát a hordozórakéta kilövésével.
A Long March–5 takéta a Hajnan tartományban található Vencsang Kilövőállomásról helyi idő szerint délután 15:31-kor indult űrbéli útjának.
Egy történelmi pillanatnak lehettünk szemtanúi, ugyanis legutóbb 1976-ban hozott vissza a Földre a szovjet Luna–24 egység nagyjából 170 grammnyi kőzetmintát a Holdról, azóta pedig e célból egyetlen űrhivatal sem tért vissza bolygónk hűséges követőjének felszínére.
Míg a booster körülbelül öt perccel felszállás után kapcsolódott le, addig az első szakasz három perccel később vált le a rakétáról. A Csang-o–5 leszállóegysége a Hold fényes oldalának nyugati pereméhez tart, ahol az Apollo–missziók során az 1960-as és 1970-es években begyűjtött kőzeteknél jóval fiatalabb geológiai képződményeken végezheti el a mintavételezéseket.
A Csang-o–5 elődje, a Csang-o–4 2019 januárjában az első ember által készített szerkezet lett, amellyel talajt értek a Hold sötét oldalán. A Csang-o–5 kevesebb mint két földi hetet tölt majd el a Hold felszínén, ez idő alatt előreláthatólag két kilogrammnyi kőzetmintát gyűjthetnek be a roverrel, melyeket december közepén hozhatnak vissza a Földre.