Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Óriási folyékony üvegteleszkópot telepíthetnek a Hold felszínére

Az Austinban található Texasi Egyetem csillagászai egy igazán különleges projektet élesztettek újjá, ugyanis egy folyékony anyaggal működő, üvegből készült, 100 méter átmérőjű űrtávcsövet szeretnének a Holdon felépíteni.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Austinban található Texasi Egyetem csillagászai egy igazán különleges projektet élesztettek újjá, ugyanis egy folyékony anyaggal működő, üvegből készült, 100 méter átmérőjű űrtávcsövet szeretnének a Holdon felépíteni.

Az „Ultranagy Teleszkóp” névre keresztelt eszközt még 2007-ben álmodták meg a tudósok. Az akkoriban futurisztikusnak hangzó technológia lényege, hogy a távcső lencséjében található szilárd üveget egy fényvisszaverő tulajdonsággal rendelkező folyékony higannyal helyettesítik, amelyet hatalmas tartályokban tárolhatnak. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

Az alapötlet szerint egy ilyen módon megalkotott űrteleszkóp segítségével sokkal távolabbi objektumokat is képesek lehetnének az asztronómusok tüzetesebben megvizsgálni, ezáltal pontosabb képet kaphatnának az univerzumról és annak kialakulásáról.

A Nature tudományos magazinban tizenhárom éve közzétett tanulmányban Pete Worden, a NASA Ames Kutatóközpontjának igazgatója a következőképpen írt a technológiáról:

„A Hold ideális a folyékony tükör technológia szempontjából, mivel az égitest felszínén sokkal nagyobb szerkezetet építhetünk, mint például a világűrben. Egy ehhez hasonló űrtávcsővel az ősrobbanás utáni állapotokról gyűjthetünk be fontos információkat.”

A NASA nem sokkal később elvetette az ötletet, azonban Anna Schauer, a NASA Hubble projektjének egyik tudósa nemrég a The Astrophysical Journal lapban megjelent kutatásban ismét felélesztette a régóta szunnyadó terveket.

A masszív teleszkóp autonóm módon működhetne a Holdon, nem érintkezne közvetlenül a talajjal, a megfelelő üzemeléséhez szükséges áramot a közelben felállított napenergia-állomás szolgáltathatná, a begyűjtött adatokat pedig egy Hold körüli pályára állított szatellittel küldhetnék a Föld irányába.

A folyékony burkolatnak hála nemcsak hogy könnyebbé válhat az űrteleszkóp megépítése, hanem sokkal olcsóbb is lehet maga a konstrukció. Az űrtávcsövet előreláthatólag a Hold valamelyik pólusán telepíthetik, így az égbolt bizonyos pontjára fókuszálva folyamatosan tudják majd kémlelni a vizsgálandó objektumokat.

Ellenfelet kapott a magyar válogatott a Nemzetek Ligájában

Nagy izgalommal követhettük figyelemmel a Nemzetek Ligája A divíziójának osztályozós sorsolását, aminek a magyar válogatott is érintettje volt.