Így állítaná meg Joe Biden a koronavírust az Egyesült Államokban
Joe Biden frissen megválasztott amerikai elnök már a választási kampány során is többször hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány kezelése fogja az első számú prioritást élvezni a ciklusa első felében.
Joe Biden frissen megválasztott amerikai elnök már a választási kampány során is többször hangsúlyozta, hogy a koronavírus-járvány kezelése fogja az első számú prioritást élvezni a ciklusa első felében.
Ugyan a leköszönő elnök, Donald Trump sikerként élte meg a járványkezelést, számos szakértő úgy vélekedik, hogy ez az, ami elsősorban a vesztét okozta a választáson. Cikkünk írásának pillanatában az Egyesült Államokban már közel 10.5 millió fertőzöttet, és 244 ezernél is több halálos áldozatot regisztráltak, ezzel mindkét statisztikában „világelsők”.
A számok alapján kimondható, hogy Trump járványkezelése hagy kivetni valót maga után, amelyet Joe Biden is érzékelt, nem véletlenül lett ez a prioritás. Azóta már fel is állította a szakértőkből álló munkacsoportját, akik segítenek neki kidolgozni egy tervet, amelynek segítségével már az első naptól megkezdhetik a vírus megfékezését.
A terv egyik sarkalatos pontja a tesztelési és kontaktkutatási kapacitási radikális megnövelése lesz, ugyanis abban egyetért a szakértőkkel, hogy megfelelő mintavételezés nélkül a tudósok nem tudnak tiszta képet kapni arról, hogy az egyes közösségekben hogyan terjed jelenleg a járvány. Tekintve, hogy a fertőzöttek 40%-a tünetmentes, ezért meg kell gyorsítani a tesztelést.
Biden saját bevallása szerint Franklin D. Roosevelttől, a második világháború alatti amerikai elnöktől is „kölcsönvett” ehhez egy ötletet, és létrehozta a „Járvány Tesztelési Tanácsot”, amelynek az lesz a feladata, hogy felpörgesse a tesztek gyártását és disztribúcióját. FDR-nál ez a „Háborús Termelési Tanács” volt, amely pedig a gyárakat alakította át úgy, hogy katonai felszereléseket gyártsanak.
A frissen megválasztott elnök elmondása szerint további pénzeket fognak a vakcinafejlesztésbe invesztálni – bár ezt Donald Trump is megtette. Biden ígérete szerint még legalább 25 milliárd dollárt fognak arra vonatkozóan elkülöníteni, hogy az amerikaiaknak megfelelő mennyiségben legyen oltóanyaga.
A korábbi alelnök azt is szorgalmazni fogja a helyi kormányzóknál és polgármestereknél, hogy minél több helyen tegyék kötelezővé a maszkhasználatot, ugyanis egy októberi tanulmány alapján ha az amerikaiak 95%-a maszkot viselt volna, mintegy 100 000 halálesetet el lehetett volna kerülni. Ezen felül az egészségügyi dolgozók számára is több védőfelszerelést kíván biztosítani.
Mind közül a legfontosabbnak azt tartja, hogy a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központtal (CDC) együttműködve egy „tiszta, konzisztens és bizonyíték alapú” iránymutatást tegyenek közzé a lakosság számára, ugyanis számos álhír és félinformáció terjeng a vírusról, amely egyrészt megnehezíti a védekezést, másrészt szó szerint életeket sodor veszélybe.
Végezetül pedig visszafordítaná a Trump-kormány azon döntését, hogy az Egyesült Államok visszavonja a tagságát az Egészségügyi Világszervezettől (WHO), valamint kiterjesztené a CDC tengerentúli irodáinak a számát, hogy első kézből szerezzenek a tudomást az alakuló félbe lévő, szélesebb körben terjedő betegségekről.