Kik lehetnek a Biden-kormány tagjai?
Joe Biden félhivatalos elnökké választását követően mindenki tűkön ülve várja, hogy egyrészt Donald Trump mikor fogadja el formálisan is a választási vereséget, ám még ennél is nagyobb érdeklődést vált ki, hogy vajon kik lehetnek a Biden-kabinet tagjai.
Joe Biden félhivatalos elnökké választását követően mindenki tűkön ülve várja, hogy egyrészt Donald Trump mikor fogadja el formálisan is a választási vereséget, ám még ennél is nagyobb érdeklődést vált ki, hogy vajon kik lehetnek a Biden-kabinet tagjai.
Donald Trump, az Egyesült Államok még hivatalban lévő elnöke továbbra is több államban perel a választási eredmények miatt, mivel úgy érzékelte, hogy szisztematikus választási csalást követtek el a kárára, elősegítve ezzel Joe Biden elnökségét. Ameddig mindenre pont kerül, 100%-osan nem lehet kimondani Biden győzelmét, ezért mindent csak félhivatalosnak lehet tekinteni.
Ez azonban nem befolyásolja különösebben a spekulációkat, hogy vajon kik lehetnek 2021-től a Biden-kormány tagjai. Ha hinni lehet a New York Times beszámolójának, akkor Joe Biden a zászlajára tűzte, hogy az Egyesült Államok történelmének „legsokszínűbb” kormányát fogja megalkotni azt is figyelembe véve, hogy az nagyjából mindkét pártnak a relatív vagy abszolút támogatását élvezze.
Azért is kell erre különös figyelemmel lennie, ugyanis a Szenátus továbbra is a Mitch McConnell vezette republikánusok irányítása alatt fog állni – habár ez megdőlhet a januári georgiai dupla szenátorválasztáson, amennyiben mindkettőt demokrata szenátorok nyerik meg. Egyes úgy spekulálják, hogy Biden már jövő héten bedobhatja az első neveket.
A The Independent nevű brit lap például arról számolt be, hogy számos elemző és washingtoni informátor úgy értesült, a Biden-kormány esetében arra lehet elsősorban számítani, hogy mérsékelt, illetve centrista miniszterek kerülhetnek kinevezésre, hogy a McConnell-vezette Szenátusban nagyobb eséllyel lehessen keresztül vinni egy reformot.
A Biden-kampány egyébként eddig relatíve csendben volt ezen a téren, nem nagyon beszéltek arról, hogy kik lehetnek a potenciális kormánytagok, de a spekulációk és a Biden-féle politika alapján levont tippelések szerint az új elnök valószínűleg az Obama-elnökség alatt is alkalmazott minisztereket és tanácsadókat is bevonja ilyen-olyan módon, némi progresszív frissítéssel.
Ezzel viszont szöges ellentétben a Politico jóslata, ugyanis a portál úgy kalkulál, hogy akár Elizabeth Warren, Massachussetts szenátora lehet a pénzügyminiszter, míg Bernie Sanders, Vermont közkedvelt szenátora lehet a munkaügyi miniszter. Ezek azért lennének meglepetések, mert a konzervatív körökben gyakran „szocialistának” titulálják mindkét politikus, mely egyfajta szitokszóként funkcionál az amerikai politikában.
További jelölt lehet még a jóslat szerint Julian Castro, aki a demokrata előválasztáson is elindult, és aki az Obama-kormány legfiatalabb minisztere volt, a városfejlesztési és lakhatásügyi területért felelt. Sally Yates lehet az igazságügyi minisztérium vezetője, aki az Obama-kormány idején volt egy időre. Susan Rice pedig külügyminiszter lehet, aki meg szintén Obama alatt volt nemzetbiztonsági főtanácsadó.
A két hölgy azonban várhatóan jelentős kritikákat kaphat a szenátus republikánus tagjaitól, így a brit lap megjegyzi, hogy egy másik, a konzervatívok számára elfogadhatóbb választás Doug Jones lehet, aki az erősen republikánus Alabama állam szenátora volt. Felmerült még Cedric Richmond neve is, aki Louisiana egyik demokrata képviselője, és egy szintén erősen republikánus államból afroamerikaiként sikerült kongresszusba kerülnie.
KÉRDÉS, HOGY MIND A NÉGY ÉVBEN ŐK LESZNEK-E BIDEN MINISZTEREI
A washingtoni források szerint további névként felmerülhet Eric Garcetti, Los Angeles polgármestere; Keisha Lance Bottoms, Atlanta polgármestere és Tammy Duckworth, Illinois szenátora is.
Az Axios úgy véli, hogy ennél azért moderáltabb/centristább jelöltjei lesznek Bidennek, pénzügyminiszternek például Lael Brainardot közgazdászt, a jegybank kormányzóbizottságának tagját, míg külügyminiszternek Tony Blinkent, az Obama-kormány egyik külügyminiszter-helyettesét jelölheti.
Nem lesz egyszerű feladata Bidennek ilyen téren, mivel számos, meglehetősen vitatott pozíciót fel kell töltenie, mint a Belügyminisztérium, az Egészségügyi és Szolgáltatási minisztérium, valamint a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ. A brit lap megjegyzi, mivel Biden azonnali cselekvést ígért a hivatalba lépésétől, ezért gyorsan kell kineveznie és elfogadtatnia a kormánytagokat.