Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Íme a világ legidősebb vezetői

Joe Biden közel 78 évesen lett az Egyesült Államok 46. elnöke, melynek kapcsán többen megfogalmazták ellenérzésüket, hogy ilyen idősen képes lesz-e megfelelően ellátni a teendőit. A kor azonban nem minden, ha egy ország vezetéséről van szó.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Joe Biden közel 78 évesen lett az Egyesült Államok 46. elnöke, melynek kapcsán többen megfogalmazták ellenérzésüket, hogy ilyen idősen képes lesz-e megfelelően ellátni a teendőit. A kor azonban nem minden, ha egy ország vezetéséről van szó.

Ha már a világtörténelemben nem is, Amerika történelmében mindenképpen rekorder lesz egy időre Joe Biden, ugyanis 2021. január 20-án esedékes hivatalba lépésekor már 78 éves és 61 napos lesz, mellyel az USA történetének legidősebb elnökévé válik. Közel sem ő azonban a legidősebb vezető, aki a világon él jelenleg. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A választás útján hatalomba jutó vezetők közül Kamerun elnöke, Paul Biya tekinthető a legidősebb vezetőnek a maga 87 évével. Biya már négy évtizede irányítja az afrikai országot és csak „Szfinxnek” becézik, a legidősebb elnök címet pedig februárban szerezte meg, amikor 95 éves korában lemondott Mahathir Mohamar, Malajzia miniszterelnöke, aki addig tartotta ezt a rekordot.

Ha kiterjesztjük az összevetést a nem választás útján hivatalba kerülő vezetőkre is, akkor mindenképpen II. Erzsébet brit királynőt kell megemlíteni, aki immáron már 68 éve van az angol trónon, és ezzel ő tartja a „leghosszabb ideje köztisztséget viselő személy” rekordját. A most 94 éves királynő összesen 16 államnak tekinthető az államfőjének, köztük Kanadának és Ausztráliának is.

Raul Castro, a néhai kommunista forradalmi vezető és elnök Fidel Castrónak az öccse, szintén hatalomban van még, és amennyiben nem mondott volna le tavaly az elnöki címéről, akkor 89 évesen őt tekinthetnénk a világ legidősebb vezetőjének. Mivel még nem adták át a hatalmat Kubában, ezért félig-meddig ő is ebbe a kalapba vehető.

A Közép-Ázsiában található volt szovjet tagköztársaságokban sem ritka, hogy élükön egy meglehetősen idős vezető áll. Közülük is kiemelendő Kazahsztán, ahol szintén hasonló a helyzet, mint Kubában, hogy a jelenleg 80 éves Nurszultán Nazarbajev még mindig az ország de facto vezetőjének tekinthető, holott már tavaly visszavonult ettől a tisztségtől.

Laosz kommunista elnökének, Bounnhang Vorachith-nak a helyzete is érdekes, aki a maga 83 életévével szintén az aggastyán vezetők közé tartozik. Kora ellenére viszont ő relatíve új ebben a szerepben, ugyanis mindössze 2016-ban vette át az ázsiai ország irányítását.

Afrikában pedig számos idős vezetőt találhatunk: Emmerson Mnangagwa, Zimbabwe elnöke 78 éves; Alpha Conde, Guinea vezetője 82 éves; Denis Sassou Nguesso, Kongó első embere 77 éves. Szintén 77 éves Muhammadu Buhari, Nigéria elnöke, akinél érdekességként megemlítendő, hogy 32 év után tért vissza a hatalomba 2015-ben, miután a nyolcvanas években egy katonai puccs révén időlegesen az ország élére állt.

A közel-keleti országok vezetői sem minden esetben a fiatalságukról híresek, ott van például Szaúd-Arábia vezére, Szálmán király, aki jelenleg 84. életévét tölti. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy ugyan hivatalosan még ő a vezető, de az olajmonarchia vezetésének legfontosabb hatásköreit már átadta fiának, Mohammed bin Szálmán koronahercegnek.

Más, térségbeli országoknak is idősebb vezetőjük van, elég csak az iráni Ali Khamenei ajatollahra (81 éves), a libanoni Michel Aoun elnökre (85 éves), vagy a palesztin Mahmoud Abbas nemzeti hatósági vezetőre (84) gondolni.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.