Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az influenzaoltás csökkentheti a koronavírus-fertőzés súlyos szövődményeinek kialakulását

Azok az emberek, akik még pozitív koronavírustesztjük előtt megkapták a szezonális influenza elleni vakcinát, 2,5-szer kisebb eséllyel kerültek kórházba – olvasható a Journal of the American Board of Family Medicine tudományos lap szerdai számában.

...svg content...Salgótarján, 2017. október 24. Ferkó Attila háziorvos influenza elleni védőoltást ad be páciensének Salgótarjánban 2017. október 24-én. Összesen 1,3 millió adag ingyenes védőoltás van a háziorvosoknál. A térítésmentes védőoltásra a 60 évesnél idősebbek, az asztmások, a cukorbetegek, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, valamint a várandós nők jogosultak. Az idén is jár azoknak is a vakcina, akik a munkájuk során vagy szervezett segítségnyújtás keretein belül migránsokkal kerülnek kapcsolatba. MTI Fotó: Komka Péter
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Azok az emberek, akik még pozitív koronavírustesztjük előtt megkapták a szezonális influenza elleni vakcinát, 2,5-szer kisebb eséllyel kerültek kórházba – olvasható a Journal of the American Board of Family Medicine tudományos lap szerdai számában.

A Floridai Egyetem kutatói elmondták, felfedezésükkel rámutattak arra, hogy bár ha közvetlenül nem is, de közvetetten befolyásolhatják a koronavírusos páciensek tüneteinek kórlefolyását, mivel az influenzaoltás korai beadásával megerősíthetik az immunrendszert, így lényegében közvetetten pozitív hatást érhetnek el. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

Arch G. Mainous III, a tanulmány társszerzője kiemelte az influenza elleni vakcina fontosságát, főleg COVID-19 pandémia idején:

„Valójában egy dupla védettséget érhetünk el vele – azon túl természetesen, hogy az influenzától sem kell annyira tartanunk.”

Mainous figyelmeztetett, hogy a COVID-19-et és az influenzát is különböző típusú vírusok okozzák, ezért nehéz őket összehasonlítani, ennek ellenére biztató eredménynek tartja, hogy még az influenza elleni oltóanyaggal is hozzájárulhattak a koronavírus-fertőzés szimptómáinak prevenciójához.

Az eredmények egyébként az intenzív osztályokra szállított páciensek adataiból származnak. Összesen 214 beteget vizsgáltak, közülük nagyjából 23-an kapták meg az influenzaoltást a koronavírussal való diagnosztizálásuk előtt legalább egy éven belül.

Az egyelőre nem világos, milyen folyamatok játszódhatnak le a szervezetben, illetve az oltás által előidézett immunitás miként hathat a COVID-19 kórokozójára. Azt feltételezik, hogy az influenza elleni vakcinában található komponensek felerősíthetik az immunrendszert, ezáltal megemelkedik az ellenállóképesség a virális és bakteriális fertőzésekkel szemben, köztük a koronavírussal szemben is.

A kutatók további célkitűzése, hogy kiderítsék, más védőoltások – mint például a pneumónia elleni vakcina – elősegíthetik-e az idős betegek felépülését, illetve kapcsolatban állnak-e a koronavírus-fertőzés enyhébb kórlefolyásával.