Gulyás: már 6.5 millió vakcinára van szerződése a magyar kormánynak
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón beszélt többek között Magyarország vakcinával kapcsolatos helyzetéről, és nem zárta ki azt sem, hogy orosz vagy kínai vakcinát vásárolunk.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón beszélt többek között Magyarország vakcinával kapcsolatos helyzetéről, és nem zárta ki azt sem, hogy orosz vagy kínai vakcinát vásárolunk.
Gulyás azzal kezdte, hogy a kormány a szerdai ülésén hosszan tárgyalt a koronavírus-helyzetről, melynek kapcsán megegyeztek, hogy európai tendenciával összhangban a magyar helyzet is folyamatosan romlik, egyaránt nő a megbetegedések és a halálos áldozatok száma. Kiemelte, hogy az uniós adatokhoz képest továbbra is középmezőnyben vagyunk, 8 ország jár előttünk.
A miniszter kitért arra is, hogy szerinte megfelelően sikerült felkészíteni a magyar egészségügyet a koronavírus-járvány második hullámára, ugyanis egyrészt nem kell műtéteket elhalasztani, másrészt az ágyak 47 százaléka ma is kihasználatlan. Gulyás kettő kormányzati döntésben látja a siker kulcsát, egyik a tárgyi feltételek megteremtése.
A másik, Gulyás Gergely miniszter szerint kulcsjelentőségű lépés az orvosok és ápolók „magasabb megbecsülése”, mely a jelentős béremelés formájában nyilvánul meg. Elmondta, november 1-től 20%-kal nő az ápolók fizetése, melyet egy újabb 30 százalékos emelés fog követni, így összességében 72 százalékos emelés jön az ágazatban-
Gulyás úgy véli, az orvosokkal kapcsolatban szakmai és politikai konszenzust sikerült létrehozni, és el is fogadták a béremelést, miközben a további részletekről folyamatosan zajlanak a tárgyalások a Magyar Orvosi Kamarával. Kiemelte, minden vitás kérdés kormányrendeletben kerül szabályozásra, így a másodállás és a kirendelés kérdése is például.
A vakcinára vonatkozóan Gulyás kihangsúlyozta, a vírusnak akkor lehet véget vetni, ha már van egy sikeres vakcinánk. A kormánynak jelenleg 6.5 millió oltóanyagra van szerződése az AstraZeneca-Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű vakcinájára, melyért cserébe 13 milliárd forintot adott az állam.
Hozzátette, a kormány felkérte az operatív törzset, hogy vizsgálják meg az orosz és a kínai vakcina lehetőségeit is, ugyanis azok kapcsán már az „érdemi” oltás is megkezdődött. Amennyiben valódi védelmet nyújtanak, úgy nem zárnak el a lehetőségtől, hogy a két ország által fejlesztett oltóanyagokból is vásároljanak.