Kiderült, kik és mennyivel halnak meg nagyobb eséllyel a koronavírusban és influenzában
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) jelentése szerint a COVID-19 betegek nagyobb valószínűséggel szenvednek komplikációt és halnak meg a kórházakban, mint az influenzás betegek.
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) jelentése szerint a COVID-19 betegek nagyobb valószínűséggel szenvednek komplikációt és halnak meg a kórházakban, mint az influenzás betegek.
A koronavírus fertőzött betegek csaknem 19-szer nagyobb eséllyel éltek meg már akut légúti distressz szindrómát (ARDS), kétszer nagyobb eséllyel szorultak intenzív ellátásra, valamint ötször gyakrabban hunytak el, mint az influenzás betegek – áll a nemzeti Veterán Egészségügyi Adminisztráció adataiban a CNN jelentése alapján.
Több mint 9 000 COVID-19- és influenzabeteg adatait használták fel a vizsgálat során. A kórházban eltöltött idő csaknem háromszor hosszabb volt a koronavírusos betegeknél. Ezen betegek egynegyedénél három vagy több szervrendszert érintő szövődményt fedeztek fel.
A CDC által vezetett kutatócsoport azt is megállapította, hogy a fokozottan veszélyeztetett helyzetben 17 egészségügyi szövődményről beszélhetünk. A COVID-19 betegeknél kétszer magasabb volt a tüdőgyulladás kockázata, és a szívizomgyulladás/myocarditis is jelen volt.
Az influenzás betegeknél gyakrabban volt tapasztalható a súlyosabb asztma és krónikus obstruktív tüdőbetegség. Ezzel szemben míg a koronavírusos betegek valamivel idősebbek voltak, addig az influenzás betegek esetében átlagosan inkább megvoltak az alapvető egészségügyi feltételek.
A koronavírusos betegek körülbelül 48% a, az influenzás betegek 25%-a fekete volt. A kutatók arra jöttek rá, hogy a koronavírus betegek, akik nem fehérek voltak, nagyobb kockázatot jelentenek a légzőszervi, neurológiai és vesekomplikáció, valamint a szepszis szempontjából. Ez még akkor is igaz, ha mindezt a külső tényezőkhöz igazítják.
Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy a kérdés nem magyarázható pusztán az életkorral vagy a mögöttes egészségi állapotokkal a COVID-19 aránytalan hatását a kisebbségi és etnikai csoportok kapcsán.
A repülőtéren, közvetlenül felszállás előtt halt meg egy koronavírus-fertőzött nő
A kutatók szándékosan úgy határozták meg vizsgálati az időkereteket, hogy elválasszák egymástól a koronavírus- és influenzabetegeket. Emiatt a koronavírus-pozitív betegeket március 1. és május 31. között vizsgálták meg, addig ez az influenzabetegeknél október 1-et és február 1-et jelent.