Újra szabadlábon Magyarország egyik legnevesebb alvilági figurája
Ismét szabad embernek mondhatja magát az alvilág bankáraként elhíresült Kisbandi, polgári nevén Lakatos András, akit még nyáron fogtak el az osztrák hatóságok román nemzetközi elfogatóparancs alapján
Ismét szabad embernek mondhatja magát az alvilág bankáraként elhíresült Kisbandi, polgári nevén Lakatos András, akit még nyáron fogtak el az osztrák hatóságok román nemzetközi elfogatóparancs alapján – számolt be róla a Magyar Nemzet.
Lakatost azért engedték szabadon a bécsi elfogás után, mivel nem tártak elég bizonyítékot az osztrák hatóságok elé, ami alapján megalapozott lett volna a kiadatása. Azt egyelőre nem tudni viszont, hogy Kisbandi hazajött-e azóta Magyarországra, vagy esetleg ott marad Ausztriában vagy továbbutazott.
Kisbandi ellen még egy 1994-es csalássorozat miatt adtak ki elfogatóparancsot, amivel több száz román állampolgárt károsított meg. A tényállás szerint Lakatos három társával 1994-ben alapította meg a Manu-Trans Kft.-t, mellyel több hirdetést adtak fel Romániában, miszerint a cégnél 1200-3000 német márka ellenében 0 kilométeres Dacia személygépkocsikra lehet előfizetni.
A cég azt ígérte a hirdetésben, hogy a megvásárolt autókat egy hónapon belül ki fogják szállítani, és aki egyben kifizeti a teljes vételárat, azt előnyben részesítik. 1994 tavaszán több száz román állampolgár kereste fel az irodájukat, hogy előfizessen az opcióra, melynek útján 38 millió forintot sikerült Kisbandiéknak összegyűjteni, melyet egymás között szétosztottak.
A bűncselekmények miatt már 1996-ban megindult a büntetőeljárás, ahol azt állították az ügyészek, hogy részben a cég, részben az egyes vádlottak hamis papírokat használtak az ügyletek során, és „még csak szándékukban sem állt a megrendelések teljesítése”. Kisbandit azonban nem sikerült bíróság elé állítani, ugyanis az Egyesült Államokba szökött.
Lakatost végül 4 évvel később, 2000-ben fogta el az FBI egy elfogatóparancs alapján, és végül 2001-ben sikerült is Magyarországra szállítani. Az ügyészség végül 444-rendbeli, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett csalással, és közokirat-hamisítással vádolta meg, melyek miatt összesen 2 év 8 hónap szabadságvesztést kapott.
Az ítélet még nem emelkedett jogerőre, mivel a vádlottak az enyhítésére, míg az ügyészség a fellebbezésért fellebbezett, Kisbandi azonban ismételten eltűnt. Egy magyarországi csalássorozata miatt megtörtént a kiadatása a magyar hatóságok felé, azonban a román hatóságok így nem tudták felelősségre vonni, és most az osztrák hatóságok előtt sem sikerült ezt megoldani.
Kisbandi egyébként csak május 19-én szabadult a börtönből a magyar csalássorozatra vonatkozóan, ezt követően történt a bécsi, júliusi elfogatása. Társaival még 2011 októbere és 2012 augusztusa között követték el a bűncselekményeket, viszont a nyomozás során Lakatos ismételten megszökött, és csak 2015 áprilisában hozták haza Brazíliából.
Az ítéleti tényállás szerint Kisbandi és társai bűnszervezetben, 21 vagyon elleni csalást követtel, amivel összesen 355 millió forintos kárt okoztak, több hazai és nemzetközi névvel rendelkező cég sérelmére. A károsultak között szerepelt édességgyártó, élelmiszeripari cég, gyógyszergyártó és tisztítószergyártó is.
Végül a kiadatását követően megkezdődhetett Kisbandiék felelősségre vonása, amely jogerősen 2018 novemberében zárult ítélettel, a Debreceni Ítélőtábla 5 év letöltendő szabadságvesztésre ítélte, ám ebből május 19-én szabadult.