Operatív törzs: kézben tartják a járványt a magyar hatóságok
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteken tartott szokásos sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a magyar hatóságok és az egészségügyi ellátórendszer teljes mértékben irányítása alatt tartja a koronavírus-járványt.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteken tartott szokásos sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a magyar hatóságok és az egészségügyi ellátórendszer teljes mértékben irányítása alatt tartja a koronavírus-járványt.
Müller az operatív törzs sajtótájékoztatóján ismét számos témára kitért, többek között a napi fertőzési adatokra, azok alakulásának dinamikájára, a tiszaújvárosi járványgócra, és az eljárásrenddel kapcsolatos újságírói kérdésekre.
Az RTL Klub például arra volt kíváncsi, hogy az operatív törzs szerint Magyarországon a hazai hatóságok kezükben tartják-e a járvány irányítását, amire Müller bólogatóan válaszolt, szerint az egészségügyi ellátórendszer maximális felkészültséget mutat, kijelölt ellátóintézményekbe koncentrálják a betegeket, és ha kell, kapacitást bővítenek.
Amennyiben hazaengednek egy időset a kórházból, szükséges-e a hazaengedés előtt egy PCR-teszt? – érdeklődött az Infostart. Müller szerint ez eseti mérlegelés kérdése, amennyiben koronavírus-fertőzés miatt került kórházba az adott illető, akkor mindenképpen javasolják, hogy végezzenek rajta egy PCR-tesztet.
Akkor nem feltétlenül kell viszont PCR-teszt, amennyiben eltelt már a fertőzés azonosítása óta 10 nap, és a kórházban úgy ítélik meg, hogy már nem fertőzhet tovább az illető. Amennyiben nem telt el, de tünetei súlyossága nem indokolják a kórházi ellátást, abban az esetben az otthonukban el kell különíteni az időset a nem fertőzött családtagokból, ám Müller is elismeri, ez nem egyszerű feladat.
AZ országos tisztifőorvos arra is kitért, hogy az iskolákban alapvetően egy egységes eljárási protokoll szerint kell eljárni a koronavírus-fertőzött diákok osztályának esetében, ám nem minden esetben indokolt, hogy egész osztályt küldjenek a karanténba, eseti jelleggel kell megítélni azt is, figyelembe véve, hogy kik lehettek a szoros kontaktusok.
CSATLAKOZZ A LINER.HU SZERKESZTŐI CSAPATÁHOZ!
A szoros kontaktusokat pedig az adott járványügyi hatóság, és a népegészségügy határozza meg, de jellemzően, akik huzamosabb ideig és főként zárt térben tartózkodtak a fertőzöttel, azok szoros kontaktusnak minősíthetők. Müller leszögezi, az oktatási intézményeknek folyamatos összeköttetésben kell lenniük a népegészségüggyel, amennyiben fertőzésre derül fény.
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője a Szombathelyi Napló kérdésére árulta el, hogy az ingázókra kettő nagyon fontos járványügyi szabály vonatkozik, egyrészt az országhatártól nem tartózkodnak 30 kilométernél messzebb, másrészt pedig a hazánkban tartózkodásuknak – vagy kimenetelüknek – az időtartama nem haladhatja meg a 24 órát.