Müller: a halálozási adatok alapján kijelenthetjük, nem egy egyszerű náthával állunk szemben
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatója során mondta el, hogy Magyarországon a 30. naptári hetet leszámítva nem volt tapasztalható Magyarországon többlethalálozás, ellentétben több európai országokkal.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs szerdai sajtótájékoztatója során mondta el, hogy Magyarországon a 30. naptári hetet leszámítva nem volt tapasztalható Magyarországon többlethalálozás, ellentétben több európai országokkal.
Müller szokásosan a napi adatok ismertetésével kezdte, az elmúlt 24 órában 816 új koronavírus-fertőzöttet találtak több, mint 7000 elvégzett teszt alapján, viszont a halálos áldozatok száma rekordot döntött, 24 honfitársunk vesztette életét. Elhunyt egy 21 éves beteg is, Müller szerint csak a laboratóriumi vizsgálatokból derült ki, hogy fertőzött, mivel „az élettel összeegyeztethetetlen betegségben hunyt el”.
A halálos áldozatok tekintetében az alapbetegség megoszlása mondhatni a „szokásos” volt, vagyis a szív- és érrendszeri betegek tették ki az elhunytak kétharmadát, míg a maradék egyharmad esetében a „jellemző magyar népbetegségek” domináltak, vagyis a cukorbetegség és a daganatos megbetegedések.
A halálozás tekintetében Müller kitért részletesebb a halálozási dinamikára, melyet a 40. hétig regisztrált 833 haláleseten vizsgálnak. A tisztifőorvos megjegyzi, a legsötétebb hét április 13 és 19 között volt, akkor 90 magyar állampolgár vesztette életét a fertőzés szövődményeiben, viszont a mostani tendencia is folyamatosan növekvő halálozást mutat.
A mögöttünk álló héten a napi halálozási adat 6-16 között alakult – emelte ki Müller, valamint megjegyezte, igazán a 36. héttől kezdtek el emelkedni a halálozási adatok, mert míg azon a héten 10 elhunytat regisztráltak, addig a 39. héten már a 65-t, a 40. héten 76-ot, és az elmúlt két nap során 44-en vesztették életüket.
Megyénként eloszlás tekintetében Budapesten van a legtöbb halálos áldozat – mivel a legtöbb fertőzött is ott van – méghozzá az elhunytak közel fele a fővárosból került ki. Budapestet Pest megye követi, ahonnan az elhunyt 14.6 százaléka került ki, amelyet Fejér megye (8%) és Zala megye (3%) követ.
A járvány kitörése óta elhunyt magyarok körében 76.4 az átlagéletkor, ha csak az elmúlt heti adatokat nézzük, akkor 72.6. Nemek tekintetében, 70 éves kor felett elsősorban a nők érintettek a halálozásban, míg 70 év alatt a férfiak hunynak el nagyobb arányban. Eddig 52 esetben nem találtak társbetegséget, így csak a koronavírust jegyezték be halál okának.
CSATLAKOZZ A LINER.HU SZERKESZTŐI CSAPATÁHOZ!
„Mindezen adatok alapján kijelenthetjük, hogy nem egy egyszerű náthával állunk szemben” – mondta Müller, majd hozzátette, ez is megmutatja, hogy nagyon fontos a rendszabályok és higiéniás utasítások betartása, akármilyen korosztályt is nézünk.
Müller némi európai kitekintésként megjegyzi, a többi országhoz képest hazánkban nem tapasztalható többlethalálozás, mindössze a 30. héten tapasztalhattunk némi többlethalálozást. Spanyolországban és Belgiumban más a helyzet, ott a 40. héten is volt többlethalálozás, de hasonló tendencia van kibontakozóban Franciaországon és Nagy-Britanniában is, ha a 75-80 közötti korosztályt nézzük.