Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb koronavírus elleni gyógyszert alkottak meg, amellyel kivédhető a másodlagos gyulladás

A moszkvai NUST MISiS egyetem tudósai egy vadonatúj módszerrel álltak elő, amely segítségével könnyen diagnosztizálható és kezelhető a COVID-19 fertőzés, továbbá megelőzhető vele a másodlagos szövetgyulladás, ami sokszor életveszélyes szövődményként jelentkezhet.

...svg content...Sydney, 2020. augusztus 19. Vegyész analitikus dolgozik az AstraZeneca brit székhelyű gyógyszergyártó vállalat székházában, Sydney-ben 2020. augusztus 19-én. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bejelentette, hogy az AstraZeneca és az ausztrál kormány közötti megállapodásnak köszönhetően az ausztrál lakosok a világon az elsők között fogják megkapni a koronavírus elleni vakcinát, amennyiben azt sikerül kifejlesztenie a cégnek. MTI/AAP/Dan Himbrechts
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A moszkvai NUST MISiS egyetem tudósai egy vadonatúj módszerrel álltak elő, amely segítségével könnyen diagnosztizálható és kezelhető a COVID-19 fertőzés, továbbá megelőzhető vele a másodlagos szövetgyulladás, ami sokszor életveszélyes szövődményként jelentkezhet.

A Frontiers in Immunology tudományos folyóiratban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a szerzők egy speciális, emberekben és emlősökben is megtalálható, nyálkahártyával összefüggésbe hozható MAIT-sejteket vettek górcső alá. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Ezek a MAIT-sejtek a szervezetben védő szerepet töltenek be, ugyanis megtalálják, felismerik és elpusztítják a betolakodó baktériumokat, gombákat és egyéb patogéneket, azonban gyulladást okozhatnak, miközben elvégzik ezeket a folyamatokat.

A szakértők megjegyezték, hogy a COVID-19 páciensek gyakran invazív, átlagosan 9 napig tartó lélegeztetőgépes kezelésre szorulnak, ezáltal megemelkedhet a gyulladásos szövődmények kialakulásának rizikója. Másodlagos bakteriális vagy gombás fertőzést körülbelül minden hetedik intenzív osztályon kezelt koronavírus-betegnél találtak – mindegyiket a MAIT-sejtek idézték elő.

„Általánosságban elmondható, hogy ezek a sejtek hasznosak, hiszen megvédenek minket a gombás és bakteriális fertőzésektől, viszont ha már valakit vírusos támadás ért és magas a gyulladás szintje, a MAIT-sejtek aktivitása csak ronthat a helyzeten. Ez az elváltozás a citokin viharral is kapcsolatba hozható, ezért további vizsgálatok szükségesek.”

mondta Roman Akaszov, a NUST MISiS kutatója.

Akaszov szerint a MAIT-sejtek aktivitását korábban már megfigyelték a herpeszt, hepatitiszt és influenzát okozó vírusoknál is, koronavírus esetében pedig arra jöttek rá, hogy ezek a sejtek a tüdő két lebenyében szaporodhatnak fel olyan mennyiségben, hogy komoly károsodásokhoz vezethetnek.

Az orosz kutatók a publikációjukban hangsúlyozzák, a MAIT-sejtekre bizonyos specifikus inhibítorokkal, azaz gátló anyagokkal lehetne hatni, ezáltal jelentős mértékben csökkenthetnék a COVID-19 fertőzéssel kapcsolatos gyulladásos komplikációkat.

„A MAIT-sejtek aktivitása tökéletes példája annak, mennyire összetett és bonyolult az immunrendszerünk, és milyen természetes hibákat követ el néha saját magával szemben.” – tette hozzá Akaszov.

Újabb óriási szívességet tett a Barcelona a Real Madridnak

Gödörbe került a Barcelona, akik ezzel nem kis szívességet tesznek az ősi rivális Real Maridnak a spanyol bajnokságban.

Videón a Manchester City váratlan és sokkoló veresége

A Manchester City akkora pofonba futott bele az angol bajnokságban, amire Guardiola megérkezése óta nagyon kevés alkalommal volt példa.