Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vérteszttel sikeresen kimutatható a rejtett agyvérzés is

A Case Western Reserve Egyetem kutatóinak előzetes eredményeiből kiderült, hogy néhány véralapú biomarker segítségével meg lehet állapítani az agyszövetek károsodását előidéző ministroke-okat is.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Case Western Reserve Egyetem kutatóinak előzetes eredményeiből kiderült, hogy néhány véralapú biomarker segítségével meg lehet állapítani az agyszövetek károsodását előidéző ministroke-okat is.

Az agyvérzést elszenvedő páciensek diagnosztikája viszonylag könnyű feladatnak számít az egyértelmű, súlyos tünetek miatt, azonban bizonyos nem specifikus stroke-ok gyakran csupán enyhe szimptómákkal járnak, amelyekre sokszor csak jóval később, MR- vagy CT-vizsgálatok során bukkannak rá az orvosok. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Korábbi kutatásokból megtudhattuk, hogy léteznek olyan proteinek, amelyek kizárólag agykárosodás után kerülhetnek be a véráramba, ezekkel viszont csak az alapvetően a jellegzetes tünetek alapján is felismerhető agyvérzés megállapítását tudták elősegíteni – olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America tudományos folyóirat egyik számában.

A Case Western kutatói tisztában voltak ezzel a felfedezéssel, ezért a meglévő tudásukat felhasználva gondosan, algoritmikusan átnézték az összes fehérjéket kódoló géneket az emberi genomban annak érdekében, hogy meghatározzák az idegrendszeri elváltozásokkal összefüggésbe hozható biomarkereket.

Több mint 17 ezer proteinkódoló gént tanulmányoztak, miközben találtak eddig még fel nem fedezett markereket a vérben, amelyek kapcsolatban lehetnek a neurológiai károsodásokkal.

Hogy leteszteljék az eredményeik hitelességét, Alzheimer-kóros, ischaemiás stroke-on átesett, valamint szklerózis multiplexben szenvedő betegektől vettek vérmintákat. Rájöttek, hogy az MT-3 nevű fehérje megemelkedett szintjének köszönhetően 95%-os pontossággal és 70%-os érzékenységgel azonosítható az agyvérzés.

„Ha lenne egy teszt, amellyel szinte azonnal megmondhatnánk, stroke történt-e vagy sem, azzal óriási mértékben javíthatnánk a páciens életkilátásain, egyúttal új utat nyithatnánk a biomarkerek kutatása terén, így más betegségeket is időben diagnosztizálhatnánk.”

magyarázta Grant O’Connell, a tanulmány főszerzője.

Habár a kísérletek korai fázisai eléggé ígéretesnek bizonyultak, még rengeteg munka áll a tudósok előtt ahhoz, hogy egy hatékony, egyben megbízható eljárást fejlesszenek ki a ministroke-ok detektálásához.