A koronavírusból tanulva új törvényt hoztak Pekingben: kérdés, mennyire lesz hatásos
Pénteken lépett életbe egy új törvény Pekingben, amely alapján azok a szakértők, akiknek előzetes figyelmeztetései később bizonyosságot nyernek, jutalomban részesülnek és nem fogják büntetéssel sújtani őket.
Pénteken lépett életbe egy új törvény Pekingben, amely alapján azok a szakértők, akiknek előzetes figyelmeztetései később bizonyosságot nyernek, jutalomban részesülnek és nem fogják büntetéssel sújtani őket.
A koronavírus-járvány Kínában is elindított egy változást, egészen pontosan Li Wenliang szemész halála. Wenliang volt ugyanis a legelső, aki figyelmeztette a közvéleményt egy kibontakozó félben lévő járványról és az addigra már megnevezett betegség veszélyeiről, azonban elhallgattatták és cenzúrázták kezdetekben a kínai hatóságok.
Wenliang végül a koronavírusban lelte halálát, a fertőzés szövődményeiben életét vesztette a járvány kitörési pontjában, Vuhanban. Ez egy Kínában meglehetősen ritkán látható jelenséget, közösségi felháborodást idézett elő, mivel amikor a szemész megpróbálta figyelmeztetni a hatóságokat a vírus veszélyeiről, ahelyett, hogy hallgattak volna rá, inkább megbüntették „rémhírterjesztés” miatt.
Ahogyan az AFP tájékoztatása alapján a The Guardian is kiemeli, nem ő volt az egyetlen egészségügyi szakember, aki megpróbálta jelezni a járványkitörés tényét és a vírus veszélyeit, ám megbüntették őket nemzetbiztonsági okokra hivatkozva, elsősorban azért, mert nem egyeztettek a feletteseikkel, amikor az információkat közölték.
Peking város kormánya az ilyen orvosi figyelmeztetések védelmének érdekében hozott egy meglehetősen furcsán szövegezett törvényt, mely péntektől lépett hatályba. Ennek alapján azok, akik figyelmeztetnek egy ehhez hasonló veszélyre, és később beigazolódik a figyelmeztetésük, jutalomban részesülnek, és semmi esetre nem büntetik őket.
A törvény indoklásában kiemelik, hogy a törvény az olyanokat viszont nem védi, akik „tudatosan és szándékosan hamis információkat találnak ki, illetve terjesztenek” egy alakulóban lévő közegészségügyi veszélyhelyzetről. A jogszabály hasonlít a Sencsenben elfogadott törvényre, amely úgy fogalmaz, hogy a „nem ártalmas” figyelmeztetőket nem fogják piszkálni a hatóságok.