Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Orosz téglákra kezdtek el vadászni az ukránok

Orosz téglákra kezdtek el vadászni az ukránok

Orosz téglákra kezdtek el vadászni az ukránok
Shutterstock

Ukrajna állambiztonsági szolgálata, az SBU hétfőn nagyszabású műveletet indított a Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) ellen, aminek során több mint hetven helyszínen hajtottak végre házkutatást, miközben két magas rangú tisztviselőt is őrizetbe vettek.

Az SBU gyanúja szerint a letartóztatott személyek az orosz hírszerzés ügynökeiként tevékenykedtek a kulcsfontosságú állami intézményen belül, információkat szivárogtatva ki a tervezett korrupciós vizsgálatokról, valamint más titkos ügyekről.

A cikk a videó után folytatódik

A vizsgálat középpontjában Ruszlan Magamedraszulov áll, aki a NABU egyik vezető nyomozójaként dolgozott. Az SBU közlése szerint Magamedraszulov aktív kapcsolatban állt az orosz hírszerzéssel, és közreműködött abban, hogy édesapja – aki orosz állampolgár – illegálisan ipari kendert kereskedhessen Oroszország irányába. A biztonsági szolgálat szerint a férfi emellett titkos információkat szivárogtatott ki a tervezett korrupcióellenes eljárásokról, amivel súlyosan veszélyeztethette az állam szuverenitását és az igazságszolgáltatás működését.

Az SBU szerint Magamedraszulov szoros kapcsolatot ápolt Fedir Hrisztenkóval, egy szökésben lévő, oroszbarát nézeteket valló parlamenti képviselővel, akit a szolgálat rejtett orosz ügynöknek tart. „Hrisztenko jelentős befolyással rendelkezik az ukrán korrupcióellenes szervezet működésére” – olvasható az SBU július 21-én kiadott hivatalos közleményében. Az állambiztonsági szolgálat szerint ez a kapcsolat új megvilágításba helyezheti azt is, hogy az elmúlt időszakban miért torpantak meg bizonyos kényes korrupciós nyomozások.

A Nemzeti Korrupcióellenes Iroda – ami a nyugati szövetségesek által is támogatott átfogó reformok egyik kulcseleme – meglepetten és élesen reagált az akciókra. A NABU állítása szerint a házkutatások legalább tizenöt alkalmazottjukat érintették, és a műveleteket előzetes bírósági engedély nélkül hajtották végre. A hivatal hétfői közleménye szerint: „A legtöbb esetben a nyomozások alapját közlekedési balesetekben való állítólagos érintettség képezi. Ugyanakkor néhány munkatársat az agresszor állammal való kapcsolattartással vádolnak. Ezek teljesen különálló ügyek.”

A NABU arra is figyelmeztetett, hogy a biztonsági kockázatok ellenére az ilyen akciók nem szolgálhatnak indokul az intézmény egészének működésképtelenné tételére. „Az agresszor állam befolyási ügynökeinek kockázata minden állami intézményre nézve fennáll. Ez azonban nem indokolhatja az adott szerv működésének teljes ellehetetlenítését.” A korrupcióellenes hivatal szerint a rajtaütéssorozat nemcsak az ő intézményüket gyengíti, hanem a jogállamiság iránti nemzetközi bizalmat is veszélyezteti.

A Politico szerint az ukrán hatóságok a közeljövőben további nyomozásokra készülnek, és nem kizárt, hogy újabb leleplezések következnek.