Ráksejtek és agresszív mikrobák elpusztítására alkalmas antibiotikumot fedeztek fel
A Tyumenyi Egyetem (UTMN) tudósai és kollégái a világon először egy olyan természetes antibiotikumra bukkantak, amivel kivédhető a patogének gyógyszerekkel szembeni rezisztenciája.
A Tyumenyi Egyetem (UTMN) tudósai és kollégái a világon először egy olyan természetes antibiotikumra bukkantak, amivel kivédhető a patogének gyógyszerekkel szembeni rezisztenciája.
Az Applied Biochemistry and Microbiology tudományos lapban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a készítménnyel szinte az összes bakteriális és gombás fertőzések gyógyíthatóak mind emberekben, mind állatokban.
A Tyumenyi Egyetem kutatói szerint a modern farmakológia jelenlegi legnagyobb kihívását a természetes antibiotikumok kapcsán az jelenti, hogy a mikroorganizmusok gyakran extrém ellenállóképességet alakítanak ki bizonyos hatóanyagokkal szemben.
A tudósok elsőként tudták demonstrálni az úgynevezett emericillipszin A nevű peptid hatását, amit az Emericellopsis alkalina gombafaj micéliumából nyertek ki. A kutatást végző professzorok elmondása alapján ez a szerves anyag képes lelassítani a baktériumok biofilmréteg-képző tulajdonságát, ami kulcsfontosságú szerepet játszik az antibiotikum-rezisztenciában.
A tanulmány szerzői kiemelték az anyag univerzális jellemzőjét, amivel nemcsak az MDR és XDR baktériumokat, hanem lényegében az összes patogén eukariótát, úgymint a fonalas gombákat és élesztőket is el lehet pusztítani, mivel mindegyik élőlény képtelen tolerálni az emericillipszin A-t.
Az antibiotikum tehát ráksejtek semlegesítésére is felhasználható, habár ennek megerősítéséhez további klinikai kísérleteket kell még elvégezniük a kutatóknak, mindenesetre biztató, hogy a mikroorganizmusokon kívül a tumoros szövetekre is hatást gyakorol ez a speciális antibiotikum.