Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fontos információt közölt Merkely Béla a maszkhasználatról

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a New England Journal of Medicine-ben megjelent friss tanulmány alapján készített egy összefoglalójába jelezte, hogy akár a fertőzötteken is segíthet az alapos maszkhasználat.

...svg content...Budapest, 2014. november 28. Merkely Béla igazgató a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán tartott kormányszóvivői sajtótájékoztatón 2014. november 28-án. A klinika 806 millió forintot kap egy úgynevezett hibrid műtő kialakítására. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a New England Journal of Medicine-ben megjelent friss tanulmány alapján készített egy összefoglalójába jelezte, hogy akár a fertőzötteken is segíthet az alapos maszkhasználat.

Merkely rögtön azzal kezdi, hogy a koronavírus elleni védekezés egyik „alappillére”, hogy helyesen használjuk a maszkot, és most egy új hipotézis szerint még a betegség súlyosságát is mérsékelheti, valamint elősegítheti, hogy a fertőzés végül tünetmentes legyen. A rektor szerint ha ez igaz, akkor ez lényegében egyfajta immunitást generálhat, főleg akkor, ha mindenki maszkot visel. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Merkely kiemeli, hogy erős bizonyítékok sugallják az összefüggést a járványkontroll és a lakosságra kiterjedő maszkhasználat között, valamint megemlíti, hogy mivel a maszk meggátolja, hogy a különböző légúti vírusrészecskék bejussanak az orr- és szájüregbe, így a maszkviseléssel sikerülhet elkerülni egy fertőzést.

A rektor elmondása szerint egyre több virológiai, epidemiológiai és ökológiai adat sugallja a hipotézis igazát, vagyis azt, hogy a maszk mérsékeli a betegség súlyosságát, amely pedig azzal a korábbi elmélettel hozható összefüggésbe, hogy van arányosság a betegség súlyossága és a szervezetbe jutott víruskoncentráció között.

Merkely azt is hangsúlyozta, hogy az olyan vírusok esetében, mint a koronavírus, „fontos szerepet játszik a gazdaszervezet immunválasza a vírus okozta kórfolyamatban”, így a magas víruskoncentráció túlreagáltathatja lényegében a szervezetet és túlzott immunválasz lehetséges. Hozzáteszi, ezért tűnik hatásosnak a dexametazon nevű szteroid, mert csökkenti az immunválaszt, így javítja a kimenetelt.

„Ezek szerint, ha a vírusrészecskék száma determinálja a SARS-CoV-2 súlyosságát, helytálló a hipotézis, miszerint a maszkviselés csökkenti az átjutó víruspartikulumok számát, és ezáltal mérsékli a betegség későbbi klinikai lefolyását. Mivel a maszkok (típustól függően) képesek megszűrni a vírusokat tartalmazó aerosolt, csökkenthetik a fertőzött ember által kilélegzett vírus mennyiségét. Ha ez az elmélet beigazolódik, az általános maszkhasználat növelheti a tünetmentes SARS-CoV-2-infekciók számát” – idézte az Index a Semmelweis rektorát.

Merkely ezen felül hozzáteszi, mivel magasabb az általános maszkhasználat a lakosság körében, ennek köszönhetően a tünetmentes fertőzöttek aránya a júliusi 40 százalékról 80 százalékra emelkedett, mely szerinte szintén igazolja a hipotézist, valamint hozzáteszi, ahol elterjedtebb a maszkhasználat, ott alacsonyabb a súlyos fertőzés és a halálozás aránya.