Már a Magyar Tudományos Akadémia is üzent a vírustagadóknak
Levelet írt a koronavírus-tagadók felé a Magyar Tudományos Akadémia elnöki bizottsága, melyben úgy fogalmaztak, attól még, hogy nem értünk egyet egy politikai intézkedéssel, ne csapjunk át a vírus létének tagadásába
Levelet írt a koronavírus-tagadók felé a Magyar Tudományos Akadémia elnöki bizottsága, melyben úgy fogalmaztak, attól még, hogy nem értünk egyet egy politikai intézkedéssel, ne csapjunk át a vírus létének tagadásába – idézett az Infostart.
Az MTA is kiemelte a koronavírus témájában tett állásfoglalásában, hogy az első hullám elleni védekezés sikerét követően két tábor rajzolódott ki egyértelműen: az egyik táborba tartoztak azok, akiknek egyfajta biztonságérzetet adott az eredményes fellépés, a másik táborba pedig az egyre hangosabb vírusszkeptikus és vírustagadó vélemények.
Az MTA elnöki bizottsága is megjegyzi a levélben, hogy egyértelműen megnövekedett a „világ tudományos műhelyeinek aktivitása” az elmúlt 8 hónapban a pandémia miatt, még az alapvetően politikai témájú lapokban is tudományos cikkeket lehetett olvasni. Ennek ellenére egyre több a „tudománnyal szembenálló megnyilatkozás”, melyet az MTA kijelentette, elítél.
Azt is megerősítették, hogy az MTA egy tudományos platformot indított a pandémia alatt, ahol a legfontosabb hazai szakemberek írásait gyűjtötték egy helyre. Ezen felül hozzáteszik, a Magyar Orvosi Kamara a MOTESZ egyetértésével állásfoglalást hozott nyilvánosságra a koronavírus-járvány rövid és hosszú távú kezelésére vonatkozóan, amit többek között a Nemzeti Népegészségügyi Központ figyelmébe is ajánlottak.
A levélben ugyan elismerik, hogy továbbra is számos megválaszolatlan kérdés van a SARS-CoV-2 vírus kapcsán, azonban vannak egyes univerzális igazságok – a maszkviselés, távolságtartás, kontaktkutatás és a tesztelés fontossága – melyekre a tudomány igazolta a választ, és amelyeket a politikai intézkedések során alapul vesznek.
Az írásban kiemelik azt, amely mostanra minden kormány járványügyi stratégiájának kiválasztásakor a mérlegelés szempontja lett, hogy „vajon mekkora egészségügyi kockázatot kell vállalnia egy társadalomnak azért, hogy annak működőképessége fennmaradjon. Ezen felül hozzáteszik, a társadalmi sokk kezelésének súlypontja a járvány jelen fázisában szükségszerűen a politikai színtérre tevődött át.
A levélben kiemelik, hogy mivel jelenleg nincs megfelelő gyógymód a vírusra, jobb híján a döntéshozók intézkedései maradtak, amire viszont a tudománynak jelentős hatása van. A levél pedig a végső üzenetet az oltás- és víruselleneseknek küldte:
„Ugyanakkor a tudomány nem fogadhatja el azokat a szórványos, de harsány megnyilvánulásokat, amelyek a politikai intézkedések, a közéleti megszorítások miatti elégedetlenséget virológiai és védőoltás-ellenes szkeptikusság köntösébe helyezik.”