Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vadonatúj rákkutató-központot indít a CERN

Habár a Svájcban található CERN-t főként a kvantumfizikáról és a hozzá kapcsolódó kísérletekről ismerhetjük, az orvostudományban is prominens helyen állnak a fejlesztések terén.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Habár a Svájcban található CERN-t főként a kvantumfizikáról és a hozzá kapcsolódó kísérletekről ismerhetjük, az orvostudományban is prominens helyen állnak a fejlesztések terén.

A CERN nemrég bejelentette, hogy teljesen új kezeléseket megcélzó kutatóintézetet szeretnének létrehozni, ahol az úgynevezett FLASH sugárterápiát tesztelnék a részecskegyorsító segítségével – olvasható a szervezet hivatalos weboldalán. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Magas energiaszintekkel rendelkező elektronokkal bombázhatnák a daganatos sejteket, a folyamat eredményeképpen pedig a páciens szövetének mélyére hatolhatnának, lecsökkentve ezzel a kellemetlen mellékhatások kialakulását.

A FLASH kezelés során csupán a másodperc ezred része alatt sugározzák be a megcélzott ráksejteket, míg a hagyományos sugárterápiánál ez hosszú percekig történik. Mindez azt jelenti, hogy a tumorokat ugyanolyan hatékonysággal pusztíthatják el, viszont az egészséges szöveteket megőrizhetik.

A fejlesztési programot a Lausanne-i Egyetemi Kórházzal (CHUV) együttműködve indították el annak érdekében, hogy korszakalkotó technológiával elősegítsék a rákkutatás előrehaladását.

„2018-ban a CHUV kutatói teljesen eltüntettek egy rezisztens, agresszív bőrrákot, bárminemű mellékhatások nélkül. A FLASH terápiával ugyanezt az eljárást akarjuk a jövőben tökéletesíteni.”

magyarázta Bourhis professzor a hivatalos közleményben.

A FLASH nemcsak, hogy milliszekundumig tart, de a kellő mennyiségű sugárzáshoz elegendő mindössze néhány terápiás ülésen részt vennie a betegnek. Eddig egyetlen hátulütőjét vélték csak felfedezni az eljárásnak, mégpedig azt, hogy a magas energiájú elektronokhoz kompakt lineáris gyorsítókat lesz szükséges építeni.

A CERN és a CHUV egyedi ötlettel álltak elő a probléma megoldásához – a CLIC, vagyis a kompakt lineáris ütköztető technológiáját hívták segítségül, amellyel 15-20 centiméteres mélységekig támadhatják meg a rákos tumorokat.

Vitályos Eszter Magyar Péternek: „Te beszélsz, aki lenézed a nőket”

Vitályos Eszter kormányszóvivő videón keresztül üzent Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének.