Az USA után az Egyesült Királyságban is aggódni kezdtek a TikTok miatt
A brit technológiai miniszter súlyos aggodalmát fejezte ki a TikTok tulajdonosi háttere és adatkezelési gyakorlata miatt, miközben az Egyesült Államokban már szigorúbb intézkedéseket vezettek be.
Peter Kyle technológiai miniszter a The Guardian beszámolója szerint jelentős fenntartásokat fogalmazott meg a közösségi platform működésével kapcsolatban. „Komoly aggályaim vannak a TikTok tulajdonosi szerkezetével kapcsolatban, és komoly aggályaim vannak az adatok felhasználását illetően is” – nyilatkozta a brit napilapnak.
Az amerikai kongresszus nemzetbiztonsági megfontolásokból már konkrét lépéseket is tett. ugyanis a ByteDance tulajdonában lévő platformnak értékesítenie kell a szolgáltatást, különben betiltják az alkalmazást. Az eredeti határidő vasárnap járt le, az alkalmazás pedig néhány órára érhetetlenné is vált az Egyesült Államokban, azonban Donald Trump elnök 75 napos haladékot adott.
A brit megközelítés ugyanakkor egyelőre mérsékeltebb. Kyle szerint a TikTok „kívánatos termék”, és fontos megtalálni az egyensúlyt a fiatalok szabadsága és a biztonsági szempontok között. „Óvatosságra intünk, de számos hagyományos platform és műsorszóró szerkesztési döntései is eredményezhetnek elfogultságot” – tette hozzá.
Adatvédelem és tulajdonosi háttér
A TikTok szóvivője az AFP-nek elmondta, hogy az Egyesült Királyságban a szolgáltatást egy helyi bejegyzésű vállalat nyújtja, amely brit törvények és szabályozások hatálya alatt áll. Kiemelte azt is, hogy az anyavállalat többségi tulajdonosai nemzetközi befektetők, főként amerikai székhellyel.
A vállalat határozott álláspontja szerint a kínai kormánynak nincs részesedése a ByteDance-ben, illetve fontosnak tartották kihangsúlyozni azt is, hogy a megbízhatóság fokozása érdekében a platform 12 milliárd euró értékű beruházást hajtott végre az adatbiztonsági program kiépítésére az Egyesült Királyságban és Európában.