Vasárnaptól elérhetetlenné válhat a TikTok az Egyesült Államokban
Az amerikai TikTok felhasználók akár már vasárnaptól nem férhetnek hozzá kedvenc közösségi platformjukhoz, hacsak az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem avatkozik közbe – derül ki a The Information jelentéséből. A lap információi szerint a ByteDance tulajdonában lévő platform radikálisabb lépésre készül, mint amit a törvény előír, ugyanis míg a jogszabály csupán az új letöltések tiltását […]
Az amerikai TikTok felhasználók akár már vasárnaptól nem férhetnek hozzá kedvenc közösségi platformjukhoz, hacsak az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nem avatkozik közbe – derül ki a The Information jelentéséből.
A lap információi szerint a ByteDance tulajdonában lévő platform radikálisabb lépésre készül, mint amit a törvény előír, ugyanis míg a jogszabály csupán az új letöltések tiltását célozza az Apple és Google alkalmazásboltjaiban, a vállalat a teljes szolgáltatás leállítását tervezi az amerikai piacon.
A The Information értesülései szerint a felhasználókat egy felugró üzenet fogja tájékoztatni a helyzetről, amely egy részletes információkat tartalmazó weboldalra irányítja őket. A vállalat emellett lehetőséget biztosít felhasználóinak személyes adataik és tartalmuk letöltésére is.
Joe Biden elnök tavaly áprilisban írta alá azt a törvényt, amely 2025. január 19-i határidővel kötelezi a ByteDance-t amerikai eszközeinek értékesítésére. Amennyiben erre nem kerül sor, a platform országos szintű betiltása következhet. A TikTok hallani sem akart arról, hogy technológiájukat és algoritmusukat másnak is átadják, így a jelek szerint a betiltás maradt az egyetlen választás.
Alkotmányossági aggályok
A ByteDance és a TikTok jogi úton próbálja megakadályozni vagy legalább késleltetni a törvény végrehajtását, érvelésük szerint ugyanis a jogszabály sérti az amerikai alkotmány első kiegészítésében foglalt szólásszabadságot.
A közösségi oldal bírósági beadványában arra hivatkozott, hogy a tiltás következtében a jelenleg 170 millió főt számláló amerikai felhasználói bázis harmada már az első hónapban elpártolna a platformtól.
Amennyiben sikerrel járnának a késleltetéssel, úgy még az is előfordulhatna, hogy a szolgáltatás a jövőben is elérhető maradna, Donald Trump megválasztott elnök ugyanis – aki egy nappal a törvény várható hatályba lépését követően kerül beiktatásra – még mérlegelné az alkalmazás jelentette valódi kockázatot.
A döntés közvetett módon a világ más országaiban élő felhasználókat, így többek között a magyarokat is érintheti, ugyanis sok virálissá váló videó épp az Egyesült Államokból indul el, így ezek hiányában a hazai tartalmak is némiképp átalakulhatnak.