Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Vezető amerikai politikus mondta ki, hogy mi lesz a grönlandi projekt sorsa

Antony Blinken amerikai külügyminiszter határozottan elutasította Donald Trump megválasztott elnök Grönland megszerzésére vonatkozó terveit egy párizsi sajtótájékoztatón.

...svg content...Fotó: Donald Trump megválasztott amerikai elnök érkezik a törvényhozás washingtoni épületébe, a Capitoliumba, hogy lerója kegyeletét Jimmy Carter egykori amerikai elnök koporsójánál az épület kupolacsarnokában levő ravatalon 2025. január 8-án. Az Egyesült Államok 1977 és 1981 között hivatalban lévő elnöke 2024. december 29-én, 100 éves korában hunyt el. Washingtoni gyászszertartását a Nemzeti Katedrálisban tartják január 9-én, majd a Georgia állambeli Plains városában helyezik végső nyugalomra. MTI/EPA/Will Oliver
Észak-Amerika

Kiss László

Szerkesztő

A párizsi találkozón Blinken egyértelműen fogalmazott: „A Grönlanddal kapcsolatos felvetés nyilvánvalóan nem jó ötlet, de ami talán még ennél is fontosabb, hogy nem is fog megvalósulni.” Az állásfoglalás Trump korábbi kijelentéseire reagált, amelyekben a leendő elnök a sziget megszerzését „abszolút szükségszerűségnek” nevezte az amerikai nemzetbiztonság szempontjából.

A feszültség akkor erősödött fel, amikor Donald Trump Jr. magánlátogatást tett a szigeten, majd egy sajtótájékoztató során a megválasztott elnök nem zárta ki a katonai erő alkalmazását vagy akár Dániával szembeni vámok bevezetését a terület megszerzése érdekében. Soron kívül Öngyilkos lett egy férfi egy budapesti kórház kápolnájában, felakasztotta magát

Grönland stratégiai jelentősége

A kétmillió négyzetkilométeres, nagyrészt jéggel borított sarkvidéki szigeten mindössze 56 ezer ember él. 2009 óta széles körű autonómiával rendelkezik, amely magában foglalja az önrendelkezési jogot is.

Bár a helyi politikai erők és a lakosság többsége támogatja a Dániától való teljes függetlenedést, a sziget költségvetésének közel kétharmada még mindig a koppenhágai támogatásoktól függ. A sziget ásványkincsekben és olajban is gazdag, azonban az ezek kiaknázására tett kísérletek eddig nem jártak sikerrel a nehéz körülmények és magas költségek miatt.

A külügyminiszter párizsi látogatása során kitért Elon Musk tevékenységére is, aki Trump közeli szövetségeseként több európai szélsőjobboldali politikai szereplőt is támogatott. Blinken ezzel kapcsolatban megjegyezte: „Országunkban a magánszemélyek azt mondhatnak, amit akarnak”, majd hozzátette, hogy „neki, mint minden amerikainak, joga van kifejezni a véleményét.”

Trump novemberben jelentette be, hogy Muskot, akit a világ leggazdagabb embereként tartanak számon, egy új, „kormányzati hatékonyságért” felelős részleg vezetőjének nevezné ki.

Donald Trump azt állítja, Vlagyimir Putyin találkozni akar vele

Donald Trump azt állítja, Vlagyimir Putyin találkozni akar vele

Az USA megválasztott elnöke azt állítja, Oroszország vezetője, Vlagyimir Putyin találkozni akar vele az ukrajnai háború miatt.

Los Angeles-i tűzvész: döbbenetes drónfelvételen a hatalmas pusztítás

Drón segítségével mutatták be, eddig mekkora pusztítást végzett a tűz Los Angelesben, mintha csak bombák robbantak volna, egészen megdöbbentőek a felvételek.