MNB: továbbra is óvatosak a háztartások a magas infláció hatásai miatt
A jegybank szerint sokan terveznek megtakarítani a következő egy évben, ám egyre többen aggódnak az infláció, ezzel együtt saját megélhetésük miatt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb, 2024 harmadik negyedévére vonatkozó lakossági megtakarítási felmérése szeptember végén készült el, a jegybank pedig most összefoglalta a kutatás legfontosabb megállapításait.
Vegyes kilátások a háztartásokban
A felmérés szerint a háztartások pénzügyi helyzetével kapcsolatos várakozások eltérően alakultak a különböző társadalmi csoportokban. Míg a munkaképes korú főkeresővel rendelkező háztartások körében nőtt azok aránya, akik anyagi helyzetük javulását várják, addig a nyugdíjasok körében pesszimistább lett a helyzetmegítélés.
Az inflációval kapcsolatos várakozások továbbra is meghaladják a jegybank 3 százalékos célját. Noha az elmúlt negyedévben az egyéves előrejelzés medián értéke 2 százalékponttal csökkent, a háztartások többsége továbbra is magas inflációs ütemmel számol.
Ennek ellenére az MNB szerint a háztartások megtakarítási kedve változatlanul erős: a munkaképes korú főkeresővel rendelkező családok 52 százaléka tervezi, hogy a következő 12 hónapban félretesz. Ez az arány az elmúlt egy év során stabilan magas maradt. Az állampapírral rendelkezők 48 százaléka pedig azt nyilatkozta, hogy a kamatjövedelmét újra állampapírba fekteti.
NE HAGYD KI
Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok egy része a megtakarításait lakáscélra kívánja fordítani. A válaszadók 15 százaléka teljes egészében, további 10 százalékuk részben tervez így cselekedni. Ez a lehetőség leginkább a 40-45 éves korosztály számára vonzó, bár közülük sokan az átlagnál kevesebb megtakarítással rendelkeznek.
A családi adókedvezmény felhasználására vonatkozóan a jogosultak 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy fogyasztási célokra fordítja az összeget. Az alacsonyabb jövedelműek körében ez az arány még magasabb, elérve a 77 százalékot. Ezen kívül a hiteltörlesztés is jelentős felhasználási cél, melyet minden jövedelmi csoportban legalább 11 százalékos arányban jelöltek meg.