Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A várólisták növekedése nem az orvosok műtőkerülésének következménye

Mindez egy összetett problémára vezethető vissza.

...svg content...Fotó: Unsplash
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Mint ismert, hazánkban folyamatosan hosszabbodnak a várólisták az állami egészségügyi ellátásokra, mára azonban szinte lehetetlen bejutni. A Magyar Kórházszövetség konferenciáján Pálosi Mihály, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főosztályvezetője részletes helyzetjelentést adott a magyarországi várólistákról, valamint az ezek csökkentését célzó programok eddigi eredményeiről. Ennek kapcsán ebben a cikkünkben írtunk bővebben.

Most Hangody László, az Uzsoki Kórház osztályvezető főorvosa beszélt arról, mik lehetnek a lehetséges okok a várólisták növekedését illetően. Mint mondta, nem azért lesznek egyre hosszabbak a várólisták, mert az orvosok kerülik a műtőket, ez egy ezergyökerű probléma. A háttérben álló okok közé sorolta azt, hogy az intézmények nem érdekeltek a napi működtetést meghaladó többletműtéteket vállalni, mert miközben egy-egy beavatkozás díja évek óta változatlan, az azokhoz szükséges eszközöknél volt egy 30-40%-os infláció. Soron kívül Kínával akar kiadatási egyezményt kötni Orbán Viktor, hamarosan kezdődnek a tárgyalások

Emellett tény, hogy lelassult a műszaki meghibásodások javítása azzal, hogy azokat az intézménytől távoli szervezethez, a KEF-hez utalták. De gondot jelent az is: soha senki nem kalkulálja a rendszerbe, hogy az emberek már nem fogadják el, hogy fáj a térdük, a csípőjük, hanem megoldást akarnak, ezáltal pedig jóval többen keresik a műtéti lehetőségeket. Továbbá a traumatológus, ortopéd sebész azt is megemlítette, hogy növekszik az átlagéletkor, emiatt is az emberek egyre nagyobb részének van szüksége protézisre.

„Az egyik oldalról több okból is növekszik az ellátási igény, másik oldalról nem, hogy nem követi azt a beültetéseknek a száma, hanem az előbb említett finanszírozási és szervezési problémák miatt éppen hogy csökken” – magyarázta Hangody László a Népszavának nyilatkozva, amelyből az Economx szemlézett.

Ebben a cikkben pedig arra is kitértünk, hogy egy kutatás szerint fél év alatt tízből nyolc magyar volt kénytelen magánorvoshoz menni. Nem tudták kivárni, hogy az állami ellátásban sorra kerüljenek, mivel hónapokkal későbbre kaptak időpontot. Emiatt sokan úgy döntöttek, inkább fizetnek azért, hogy megvizsgálják őket.