Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mit tehetünk a munkahelyi stressz ellen?

A cikkből kiderül, mik lehetnek a kiváltó okok, és az is, hogy miképp védekezhetünk ellene.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Health and Safety Executive (HSE) legfrissebb éves jelentése szerint az elmúlt évben körülbelül 875 ezer brit munkavállaló tapasztalt munkahelyi stresszt, depressziót vagy szorongást. Mindezek hátterében olyan dolgok állhatnak, mint a demokrácia hiánya, munkahelyi változások, feladatok hiánya, kiszolgáltatottság, túlmunka, környezeti ártalom (zaj, hő), diszkrimináció. Ha ezek hosszútávon fennállnak, a dolgozók esetében fokozott érzelmi reakciók, magasabb fluktuáció, hosszabb távollétek a munkahelytől és változás a munkarendben (késések, állandó túlórák) tapasztalhatók.

De a hangulatváltozások, visszahúzódó viselkedés, szellemi vagy fizikai kimerültség is erre utal. Megfelelő stresszkezelés és a kiváltó okok megoldása nélkül pedig kiégés jelentkezhet, amelynek tünetei: mentális és fizikai kimerültség, a munkahelytől való érzelmi távolságtartás, a munkához való negatív vagy cinikus hozzáállás és az alacsony hatékonyságú munkavégzés. Mindez azt bizonyítja, mennyire fontos a jelek felismerése és kezelése, hiszen ezáltal enyhíthetők az egyénekre gyakorolt negatív hatások, de növelhető a munkahelyi morál is – emelik ki. Soron kívül Budapest felkészült a pénteki havazásra: több mint 50 gép bevetésre kész

A World Federation for Mental Health tanulmánya szerint a munkahelyi stressz csökkentéséhez kulcsfontosságú a munkahelyi bizalom. Ehhez pedig olyan feladatokra van szüksége a munkavállalónak, amelyek során úgy érzi, számítanak rá, s megbíznak abban, hogy megfelelően hajtja azt végre. Az elszigeteltség és a kitaszítottság érzésére a megoldás pedig a csapatszellem és az együttműködés. A monotonitás ellen színesebb, az eddigiektől kissé eltérőbb feladatokkal lehet tenni, de az elismerés is nagyon fontos a vezető részéről: ezáltal is azt érezhetik a dolgozók, hogy jó munkát végeztek.

De a személyes megbeszélések, a fizikai találkozások is csökkenthetik a stresszt, ha pedig túl sok a munka, arra a jó feladatelosztás a megoldás. Kiégés esetén Nicholette Leanza, az ohiói Beachwoodban dolgozó pszichoterapeuta a tevékenységpárosítást javasolja: a módszer lényege az, hogy bármikor, amikor nehéz vagy stresszes feladatot bíznak az emberre a munkahelyén, párosítsa azt olyan tevékenységgel, amely ellazítja vagy örömet okoz neki. Ilyen lehet a kéz masszírozása egy meetingen, vagy kedvenc zenénk hallgatása, miközben fontos e-mailt kell megírnunk – részletezik.

A munka és a pihentető tevékenységek kombinálása ugyanis elveszi az erőt a stressztől, és segít abban, hogy jobban kézben tartsa a helyzetet, amiben éppen van – írta meg a hrportal.hu a hrnews cikke alapján, amelyből az Origo szemlézett. Ám a szorongás csökkentésében a mosogatás is segíthet. Talán meglepően hangzik, de igaz: kutatások bizonyították, hogy ezek a tevékenységek számos egészségügyi vagy mentális problémára gyógyírként szolgálnak. Míg ebben a cikkben arra is kitértünk, melyik az az öt ország, ahol hallani sem akarnak a munka-magánélet egyensúlyról.