Brexit-saga: Johnson az EU-ra tereli a felelősséget a felháborodást keltő javaslat kapcsán
Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke szerint az a törvényjavaslatuk, mellyel nemzetközi jogot sértenének azért volt szükséges, mert az Európai Unió továbbra is egy igazságtalan „csőre töltött fegyverrel” tárgyalta a kereskedelmi megállapodást.
Boris Johnson, Nagy-Britannia miniszterelnöke szerint az a törvényjavaslatuk, mellyel nemzetközi jogot sértenének azért volt szükséges, mert az Európai Unió továbbra is egy igazságtalan „csőre töltött fegyverrel” tárgyalta a kereskedelmi megállapodást.
Az immáron négy éve tartó politikai dráma olyan, mintha csak egy hollywoodi filmstúdióban készítették volna. A Brexit néven elhíresült folyamat, melynek címkéje alatt Nagy-Britannia hosszas és nehézkes folyamat árán, de elhagyja az Európai Uniót, már rengeteg fordulatot hozott, azonban rég volt ilyen mélyponton a két fél közötti tárgyalás, mint most.
Boris Johnson a múlt héten kavarta fel az állóvizet egy törvényjavaslattal, melynek alapján nemzetközi jogot sértenének azzal, hogy jogot adnak egyes minisztereknek, hogy önkényesen felülírják az EU és a brit közötti megállapodást, főként az észak-ír protokollt. Ennek hatására nem csak az EU-ban fogták a fejüket, de a Konzervatív Párt sem ujjongott az örömtől.
Johnson elmondása szerint a belső piac védelme érdekében lenne szükséges a törvény, és azzal vádolja az Európai Uniót, hogy a 2020 januárjában megkötött kilépési megállapodást arra használná fel a kereskedelmi blokk, hogy kereskedelmi gátakat húzzanak fel Nagy-Britannia és Észak-Írország között, valamint arra, hogy élelmiszer blokádot húzzanak fel a kilépő szigetország előtt.
A brit kormány ezen felül úgy véli, a törvényre azért is van szükség, mert „meg kell védeni az Egyesült Királyság gazdasági és területi integritását abban az esetben is, ha nem sikerült kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodást kötni az EU-val”. Az Unió természetesen más állásponton van, szerintük Johnson ötlete zátonyra futtatná a Brexit-tárgyalásokat, és a kilépés egy rendkívül kaotikus fordulatot venne.
Miközben erről a javaslatról vitáztak a brit Képviselők Házában, Boris Johnson úgy fogalmazott, a kereskedelmi blokk a tárgyalások során megmutatta, nem félnek „extrém és indokolatlan mélységekre süllyedni” a feltételeik terén. Johnson egyre csak azt mondta, hogy az EU fenyegetései és potenciális blokádja ellen szükséges a törvény.
„A törvény célja, hogy mindenféle támadást megállítsunk, ami az országot éri. Erre lesz jó. Ez megvéd minket, egy védelmi hálót alakít, ez egy biztosíték, ez egy nagyon kimért döntés” – idézte a Reuters a miniszterelnök szavait. Ezzel viszont a saját pártját sem sikerült feltétlen megelőznie, kisebb fajta forradalom kibontakozóban a miniszterelnök ellen.
„A nemzetközi jog megsértése egy olyan döntés, amit sosem volna szabad ilyen könnyen meghozni. Miután nagyon aprólékosan átvizsgáltak a belső piaci törvényt, arra a következtetésre jutottam, hogy egyáltalán nem tiszta, miért olyan fontos ez a lépés”, mondta Sajid Javid, Johsnon korábbi pénzügyminisztere.
A legbefolyásosabb Európai Uniós diplomaták szerint abban az esetben, ha a brit parlament jóváhagyja ezt a törvényt, véglegesen megpecsételik a tárgyalások sorsát, és a megállapodások összeomlását. Ebből pedig számos elemző szerint elsősorban és szinte kizárólag Nagy-Britannia kerülhet ki vesztesen.