A túl gyors és túl lassú elalvás is sokat elárul egészségünkről
Hosszú távon a nem megfelelő alvás komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. De ha odafigyelünk néhány dologra, és készítünk egy alvási rendet, majd ahhoz tartjuk magunkat, sokat tehetünk a javulásért.
Az, hogy milyen gyorsan alszunk el, az egészségünkkel kapcsolatban is fontos dolgokat árulhat el. Az alvásszakértők egyetértenek abban, hogy bármelyik szélsőség – a túl gyors vagy a túl lassú elalvás – aggodalomra adhat okot. Ugyanakkor leszögezték: az elalváshoz szükséges ideális időtartam egyénenként változik. A Nemzeti Alvási Alapítvány szerint egy egészséges embernek körülbelül 15-20 perc kell hozzá, ám az emberek összetettek, így több olyan problémájuk is lehet, ami megakadályozza, hogy mélyen elaludjanak, és amire valószínűleg nincs ráhatásuk.
A szakértők szerint a megfelelő alváshigiénia segíthet enyhíteni ezeket a rajtunk kívül álló tényezőket. A legjobb dolog, amit tehetünk, ha készítünk egy alvási rendet, amihez megpróbáljuk tartani magunkat, valamint a koffeint 12 órával előtte elhagyjuk. Emellett érdemes kerülni a késői étkezéseket és az alkoholt este. Valamennyi napfény beszűrödése fontos reggel, és az, ha a hálószobát lehetőleg hűvösen, sötétben és csendesen tartjuk. A kutatások szerint az alvás előtti fizikai aktivitás is javíthatja az alvás minőségét – jegyzik meg.
Ha valaki túl gyorsan alszik el, annak háttérben kimerültség, lelki problémák vagy alvási apnoé állhat. A másik oldalon, a nagyon nehéz elalvás esetében pedig olyan dolgok merülhetnek fel, mint a nem megfelelő alvási rutin és a stressz. Hosszú távon a nem megfelelő alvás komoly egészségügyi problémákhoz vezethet – írja az elle.hu a New York Post cikke alapján.
Míg ebben a cikkben a téma kapcsán azt írtuk: az „örökvegyszerek” kifejezés egyre többször hangzik el és a legújabb kutatások alapján rengeteg problémát okoz az emberiségnek. Daganatos betegségek, genetikai elváltozások okozója, és az olyan mindennapi szükségleteinkre is negatív hatással van, mint az alvás. A legaggasztóbb, hogy évtizedekig keringenek a káros vegyszerek a táplálékainkban és a vízben.