Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,61 Ft
Euró
389,63 Ft
Font
455,50 Ft
Bitcoin
59,486 $

Folytatódhatnak a felfüggesztett koronavírus-vakcina tesztelései

Az Oxfordi Egyetem kutatócsapat újfent megkapta az engedélyeket a brit egészségügyi hatóságoktól, így a múlt héten beszüntetett harmadik kísérleti fázist ismét beindíthatják a szigetországban.

Moszkva, 2020. augusztus 13. Az Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI) által közreadott képen az új koronavírus okozta betegség, a Covid-19 elleni oltóanyag, a Gam-Covid-Vak elõállításán dolgoznak az orosz Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet moszkvai laboratóriumában 2020. augusztus 6-án. A vírus ellen a világon elsõként bejegyzett vakcina árusítását a tervek szerint augusztusban elkezdik Szputnyik V néven. MTI/Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI)
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Oxfordi Egyetem kutatócsapat újfent megkapta az engedélyeket a brit egészségügyi hatóságoktól, így a múlt héten beszüntetett harmadik kísérleti fázist ismét beindíthatják a szigetországban.

Az AstraZeneca gyógyszeripari vállalat közreműködésével készült AZD1222 névre keresztelt vakcina utolsó tesztszakaszát azért kellett egy időre leállítani, mert szeptember 6-án az egyik önkéntesnél megmagyarázhatatlan mellékhatásokat észleltek. Soron kívül Fontos bejelentést tett Orbán Viktor a magyar üzemanyagárakról

A mellékhatások pontos részleteit nem tették közzé, a StatNews azonban arról számolt be, hogy az AstraZeneca vezérigazgatója egy privát beszélgetésben elmondta, az érintett személynél neurológiai tünetek alakultak ki, amit valószínűleg a gerincvelő gyulladásos betegsége, az úgynevezett keresztirányú mielitisz okozhatott.

Nem egy szokatlan dolog, hogy időszakosan felfüggesztik a kísérleteket, hiszen a gyógyszerek és védőoltások sokszor abnormális tüneteket produkálhatnak, ami egy 30 ezres önkéntesekből álló csoport esetében egy természetesnek mondható jelenség.

A brit Gyógyszerszabályozó Egészségügyi Hatóság (MHRA) tüzetesen átvizsgálta a mellékhatások körülményeit, majd arra a döntésre jutottak, hogy a vakcina biztonságos, ezért az ország területén belül újraindulhatnak a tesztelési folyamatok.

„Az AstraZeneca és partnere, az Oxfordi Egyetem nem nyújthat további információt az esetről. A vizsgálati bizottság tagjai és a résztvevők számára egyaránt releváns adatokkal szolgálhatunk, amint a globális klinikai regisztereket a meghatározott normák szerint összesítik.”

olvasható a cég jelentésében.

Nem kell félnünk tehát, a hasonló szünetek rutinszerűek. A szóban forgó védőoltással kapcsolatos ellenőrzéseket egyébként júliusban is leállították, mivel az egyik önkéntesnél szklerózis multiplexet állapítottak meg, később azonban kiderült, a betegségének semmi köze nem volt a vakcinához.

Az oxfordi vakcina harmadik kísérleti szakasza az Egyesült Államokban, Brazíliában, Dél-Afrikában, az Egyesült Királyságban és Indiában zajlik. Ha Nagy-Britannián kívül a többi országban is újból megkezdhetik a teszteléseket, akkor év végére elérhetővé válhat a készítmény, 2021 tavaszán pedig a világon mindenütt forgalomba kerülhet.

Orosz katonák léptek be az amerikai erőknek otthont adó nigeri légibázisra

Miután a nigeri katonai vezetők nemrég úgy határoztak, kiutasítják az amerikai csapatokat az országból, oroszok foglalták el a légibázist.