Kína is hadgyakorlattal válaszolt az USA lépésére
A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) közös haditengerészeti és légi hadgyakorlatot tartott a vitatott Scarborough-zátony környékén, miközben az Egyesült Államok és a Fülöp-szigetek ötoldalú katonai manővereket végeztek a Dél-kínai-tengeren.
A PLA Déli Hadszíntere közleményt adott ki, amelyben rutinszerű gyakorlatokról és kiképzési tevékenységekről számolt be a Huangyan-sziget (a Scarborough-zátony kínai neve) körül. A hadgyakorlat felderítési és korai figyelmeztetési gyakorlatokat, valamint tengeri és légi járőrözést foglalt magában.
A kínai hadsereg nem részletezte a gyakorlatok időtartamát vagy a résztvevő egységeket, de kiemelte, hogy „egyes külső országok beavatkoznak a Dél-kínai-tenger ügyeibe és regionális instabilitást okoznak”. A közlemény hangsúlyozta, hogy a hadszíntér erői „magas fokú éberséggel védelmezik a nemzeti szuverenitást, biztonságot és tengeri jogokat”.
Ezzel egy időben a Fülöp-szigetek Fegyveres Erői bejelentették a „Többoldalú Tengeri Együttműködési Tevékenység” elnevezésű gyakorlatot, amelyben az Egyesült Államok, Ausztrália, Japán és Új-Zéland erői is részt vesznek. A közös tengeri tevékenységek célja a „kollektív elkötelezettség demonstrálása a regionális és nemzetközi együttműködés megerősítése mellett egy szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térség támogatása érdekében”.
Feszült a hangulat
A Scarborough-zátonyra, amelyet a Fülöp-szigeteken Panatag-zátonynak neveznek, mind Peking, mind Manila igényt tart. A zátony a Fülöp-szigetek kizárólagos gazdasági övezetén belül helyezkedik el, amely az ENSZ által meghatározott terület, és kizárólagos jogot biztosít a víz alatti erőforrások kiaknázására a parti tengertől számított 200 tengeri mérföldig.
A kínai külügyminiszter, Wang Yi nemrégiben találkozott amerikai kollégájával, Antony Blinkennel New Yorkban, ahol sürgette az Egyesült Államokat, hogy „ne keltsen zavart” a Dél-kínai-tengeren. Wang hangsúlyozta, hogy Peking elkötelezett a viták párbeszéd és konzultáció útján történő rendezése mellett.
A Scarborough-zátony körüli feszültségek az elmúlt évben több tengeri és légi konfrontációhoz vezettek Kína és a Fülöp-szigetek között. Manila a közelmúltban azzal vádolta Kínát, hogy egy kínai vadászgép többször is jelzőrakétákat lőtt ki egy fülöp-szigeteki halászati hivatali repülőgépre, amely a zátonyt járőrözte. Az incidens fokozta a térségben már amúgy is tapasztalható feszültséget.