Két életkorban is fokozottabban öregszünk
Egy amerikai kutatás szerint az öregedés nem is annyira egyenletes, mint azt eddig gondoltuk.
Egy friss, amerikai kutatás arra a következtetésre jutott, hogy az öregedésünk nem annyira egyenletes, mint azt korábban hittük. A 108 ember bevonásával készült tanulmány szerint két nagyobb ugrás is van az életünkben: egy a 40-es évek közepe tájékán, egy pedig 60 éves kor körül. Mint írják, a negyvenes évek elején a lipidek anyagcseréje megváltozik, ami a test működésére is kihat, hatvanéves kor körül pedig a veseműködés, a szénhidrát-anyagcsere és az immunrendszer szabályozása szintén csökken.
A kutatók emellett jelentős változásokat észleltek a bőr állapotában, az izomzatban és a szívbetegségek kockázatában is mind a negyvenes, mind a hatvanas életévekben. Ezek a „pofonok” azonban kikerülhetőek, vagy jelentősen csökkenthetők akkor, ha már fiatalabb korunkban odafigyelünk életmódunkra – emelik ki a beszámolóban. Tehát ahogy most élünk, annak évekkel később lesz meg a hatása.
A kutatások rámutattak, hogy életközépi szokásaink alapvetően meghatározzák, hogyan öregszünk és milyen lesz az egészségünk a hatvanas éveinkben. Kiemelten fontos, hogy középkorúként is nagy hangsúlyt fektessünk a fizikai aktivitásra és az egészséges étkezésre, hiszen ezek az egészség alappillérei. Amennyiben nem megfelelő életmódot folytatunk a 40-es éveinkben, úgy a 60-as, 70-es életévekben sok problémával szembesülhetünk – írja az EgészségKalauz.
De az egészséges életmód azért is fontos, mert a szakértők szerint a legtöbb ember egészségben eltöltött éveik száma 11-15 évvel rövidebb, mint az élettartamuk – teszik hozzá. Korábban egyébként arra is kitértünk, melyik az az étrend, ami jót tesz az ereknek és lassítja az öregedést. A jó zsírok nagyon fontosak egészségünk szempontjából, ne hagyjuk hát ki az étrendünkből. A részletekről itt írtunk bővebben. Továbbá azt is megtudhattuk, miért lesznek alacsonyabbak az idősek.